پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نشست فرماندهان مرزي ايران و تركيه
دوشنبه، 21 آبان 1397 - 10:48 کد خبر:29788

فرمانده مرزباني كشور با تأكيد بر مبارزه مرزبانان دو كشور ايران و تركيه با قاچاق كالا، مواد مخدر و گروهك‌هاي تروريستي، گفت: نشست‌هاي مرزي فرماندهان استان هاي مرزي دو كشور به صورت مستمر در دستوركار است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، سردار قاسم رضايي در حاشيه ديدار با فرمانده ژاندارمري تركيه در آنكارا اظهار كرد: تعاملات مرزي ايران و تركيه مطالبه جدي دو كشور و ضرورتي اجتناب ناپذير است.

وي با تأكيد بر اشتراكات ديني و فرهنگي دو كشور، افزود: با توجه به 566 كيلومتر مرز مشترك ايران با تركيه و وجود پروتكل هاي دقيق و جامع مرزي مابين دو كشور، لازم است ارتباطات در حوزه مرزي بيش از پيش تقويت شود.

فرمانده مرزباني كشور با اشاره به برگزاري دو نشست فرماندهان مرزي در تهران و ماكو، تصريح كرد: بنا بر توافق وزيران كشور ايران و تركيه مقرر شد مسئولان مرزي علاوه بر پيگيري وظايف ذاتي مبني بر حفاظت از مرزها و اجراي پروتكل هاي مرزي، به عنوان مسئول هماهنگي امور مرزي نيز  باشند.

نشست‌هاي اضطراري در دستور كار

رضايي مهمترين اقدامات مرزبانان دو كشور را بعد از توافقات تهران و ماكو، تبادل اطلاعات و همكاري مناسب براي مقابله با انواع قاچاق از جمله قاچاق كالا، سلاح، انسان، گروهك‌هاي تروريستي و مواد مخدر اعلام كرد و افزود: تعاملات و نشست‌هاي مرزي بين فرماندهان استان‌هاي مرزي دو كشور به دو صورت سه ماهه، شش ماهه و در صورت لزوم به صورت نشست هاي اضطراري در دستور كار  قرار گرفته است.

براساس گزارش سايت پليس، وي در خاتمه همكاري‌هاي مشترك در زمينه ترددهاي سهوي و ساخت و سازهاي مرزي را از جمله موضوعات مورد بررسي اين نشست عنوان و خاطرنشان كرد: بنابر توافق مقامات دو كشور، مقرر شده براي رفع خلاءهاي مرزي، گشت هاي مرزباني مشترك به طور هماهنگ در نوار مرزي اجرا شود.