پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تمجيد فرهادي از عضو ايراني آكادمي نوبل ادبيات
یکشنبه، 20 آبان 1397 - 19:22 کد خبر:29784

اصغر فرهادي با حضور در بيست ونهمين جشنواره بين المللي فيلم «استكهلم» سوئد جايزه «ويژنري» اين رويداد سينمايي را دريافت كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، اصغر فرهادي كه براي كسب جايزه افتخاري جشنواره استكهلم به سوئد سفر كرده است در گفتگو با روزنامه گوتنبرگ پُست اين كشور درباره نقش حساس زنان و پرداختن به زندگي روزمره زنان در فيلم‌هايش گفت: زماني كه نگارش فيلمنامه را آغاز مي‌كنم، از ابتدا درباره جنسيت‌ها فكر نمي‌كنم و در فرآيند نوشتن به تدريج جنسيت و شخصيت‌ها شكل مي‌گيرند و زماني كه نقش يك زن است، تلاش مي‌كنم وارد شخصيت او شوم و شرايط را از زاويه ديد او نگاه كنم و اين ناخودآگاهم است كه به من كمك مي‌كند.

اين كارگردان برگزيده اسكار ادامه داد: در حال حاضر زنان در ايران فعال‌تر و خلاق‌تر هستند، از مردان سخت‌تر كار مي‌كنند و مسئوليت بيشتري را مي‌پذيرند. زنان به نسبت بيشتري در مقايسه با مردان در دانشگاه‌ها تحصيل مي‌كنند و فكر مي‌كنم بيشتر درباره آينده تفكر مي‌كنند، در حالي كه مردان بيشتر علاقه‌مند به گذشته هستند.

وي در واكنش به انتخاب ژيلا مساعد نويسنده و شاعر ايراني‌الاصل به عنوان يكي از اعضاي ۱۸ نفره انتخاب برنده نوبل ادبيات نيز گفت: مصاحبه‌اي از وي را ديدم و متوجه شدم كه به عضو آكادمي نوبل ادبيات درآمده است. بسياري از هموطنان من در ساير كشورها كار دشواري براي شروع داشته‌اند و محبور بودند سخت بجنگند. ژيلا مساعد اكنون عضو آكادمي سوئد (فرهنگستان سوئد) شده است و اين موضوع از صميم قلب باعث غرور و افتخار من است. در درجه اول به دليل اين كه وي يك زن است و همچنين به اين دليل كه ايراني است.

كارگردان «چهارشنبه سوري» گفت: هم‌اكنون موضوع بهبود وضعيت زنان در سينما يك مساله جهاني است و جنبش‌هايي چون #METOO در بلند مدت مي‌توانند تغييراتي ايجاد كنند اما اين امر زمان‌بر است.

اين كارگردان برنده دو جايزه اسكار همچنين درباره تاثير سانسور بر آثارش نيز توضيح داد: سانسور مرا وادار مي‌كند درباره چگونگي بيان خودم فكر كنم و بايد اين كار را تلويحي‌تر و بصري‌تر انجام دهم، به طوري كه خود مخاطبان با قوه تخيلي و ادراك خود، آن را درك كنند. سانسور همانند صخره‌اي در جريان آب است، گرچه يك مانع محسوب مي‌شود اما معمولا راهي براي گذر كردن از آن پيدا مي‌كنيد. برخي مواقع مانع مي‌تواند نوآوري را تحريك كند چرا كه شما ناگزيريد به روش‌هاي جديدي براي بيان خود فكر كنيد.

فرهادي در پايان و پس از دريافت جايزه ويژنري جشنواره استكهلم گفت: ارزش اين عنوان بيشتر از ساير جوايزم است، چرا كه آن را در زادگاه «اينگمار برگمن» و «آوگوست استريندبري» دريافت مي‌كنم. بيست ونهمين جشنواره بين المللي فيلم استكهلم از تاريخ ۷ تا ۱۸ نوامبر ۲۰۱۸ (۱۶ تا ۲۷آبان) در كشور سوئد برگزار مي‌شود و امسال فيلم «عرق سرد» نماينده سينماي ايران در بخش «IMPACT» اين رويداد سينمايي است.