پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : دموكراسي بلغارستان در خطر است
یکشنبه، 20 آبان 1397 - 09:23 کد خبر:29775

رئيس جمهوري بلغارستان به انتقاد از سوابق فساد و آزادي رسانه‌اي در اين كشور پرداخت و گفت كه دموكراسي در كشورش در معرض تهديد قرار دارد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري فرانسه، رومن رادف، رئيس جمهوري بلغارستان در جريان يك سخنراني تلويزيوني گفت كه آزادي بيان در كشورش پس از سرنگوني دولت كمونيستي تودور ژيوكوف پيروز شد اما حالا تنها يك خاطره است.

رادف از اين سخنراني براي يادآوري بيست و نهمين سالگرد سقوط كمونيسم استفاده كرده و به انتقاد از بويكو بوريسف، نخست وزير راست گراي بلغارستان پرداخت.

اگرچه سمت رياست جمهوري در بلغارستان يك جايگاه نمايشي است اما براساس قانون اساسي براي اتحاد ملت بسيار مهم است.

رئيس جمهوري بلغارستان همچنين گفت: لابي‌گري و فساد در تمام سيستم دولت رخنه و آن را سركش كرده است. فساد و اقدامات تعمدي در قدرت تا زمانيكه جامعه اختلاف نظر دارد، پا برجا مي‌ماند. معيارهاي ويژه و تحصصي در رسانه ها و اعتماد مردمي به اطلاعاتي كه دريافت مي كنند، از بين رفته است.

جايگاه بلغارستان در شاخص جهاني آزادي رسانه‌اي 111 است كه بدترين در اتحاديه اروپا به شمار مي رود.

گزارشگران بدون مرز سال گذشته در گزارش خود بخش رسانه‌اي بلغارستان را مملو از فساد و تباهي توصيف كرده بود.

اين اظهارات از سوي رئيس جمهوري بلغارستان چند روز پيش از انتشار گزارش سالانه كميسيون اروپايي درباره ارزيابي اقدامات سيستم قضايي اين كشور در مبارزه با فساد مطرح شده است.

بلغارستان در كنار روماني به شدت تحت كنترل قضايي بروكسل است چراكه بيش از ساير كشورهاي اتحاديه اروپا با فساد و جرايم سازمان يافته روبروست.