پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : شناسايي قاتل خاشقچي توسط راننده تاكسي!
شنبه، 5 آبان 1397 - 09:23 کد خبر:29701

يك راننده تاكسي تركيه اي اهل استانبول در مصاحبه با رسانه ها به بيان جزئيات ديگري از اتفاقات روز قتل جمال خاشقجي، روزنامه نگار منتقد سعودي پرداخته است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از حريت، يك راننده تاكسي تركيه اي اهل استانبول در مصاحبه با رسانه ها به بيان جزئيات ديگري از اتفاقات روز قتل جمال خاشقجي، روزنامه نگار منتقد سعودي پرداخته است.

وي در اين مصاحبه گفته است كه تيم ترور خاشقجي پس از ورود به فرودگاه استانبول تعدادي تاكسي را براي رفت و آمد خود به هتل و كنسولگري عربستان كرايه مي كند.

او كه راننده يكي از اين تاكسي ها بوده و به شرط افشا نشدن هويتش حاضر به مصاحبه شده، در همان روز (دوم اكتبر/دهم مهرماه) تعدادي از اعضاي تيم ترور خاشقجي را از فرودگاه به هتل و سپس از آنجا به كنسولگري عربستان در استانبول مي برد. او مي گويد بر اساس تصاويري كه بعدا در رسانه ها مشاهده كرده، يكي از مسافرانش «ماهر مطرب» محافظ شخصي محمد بن سلمان -وليعهد سعودي- بوده كه گفته مي شود بخشي از جسد خاشقجي را به رياض منتقل كرده است.

اين راننده تاكسي تركيه اي سپس طبق دستور، روبروي كنسولگري منتظر مي ايستد و نامزد خاشقجي را مي بيند كه در گوشه اي ديگر انتظار بازگشت همسرش را مي كشد. او مي گويد در طول حدود دو ساعتي كه در آنجا منتظر بوده، نگهبانان كنسولگري به بهانه “انجام بازرسي داخلي” از ورود مراجعه كنندگان به داخل ساختمان جلوگيري مي كردند.

طبق اظهارات او، حدود يكساعت بعد سه خودرو با پلاك سياسي و يك ون سياه با شيشه هاي كاملا دودي شده ساختمان كنسولگري عربستان را ترك مي كنند.

آنطوركه اين راننده تركيه اي گفته، يك ساعت بعد نيز [پس از كشته شدن خاشقجي] سه نفر از آنها خنده كنان سوار خودروي او شده و در حاليكه در داخل خودرو سيگار و نوشيدني الكلي مصرف مي كردند از او مي خواهند كه آنها را ابتدا به هتل و سپس به فرودگاه برساند.

جمال خاشقجي روز دهم مهر براي دريافت مدارك موردنياز براي ثبت ازدواجش با يك شهروند تركيه اي به كنسولگري عربستان در استانبول رفت اما ديگر هرگز از آن خارج نشد. عربستان ابتدا ادعا كرد كه او پس از اتمام كارش از كنسولگري خارج شده اما سرانجام پس از ۱۸ روز تحت فشار افكار عمومي جهان، كشته شدن خاشقجي در داخل كنسولگري را پذيرفت اما آن را به گردن عوامل خودسر انداخت.

اما مقامات تركيه اي مي گويند فايل صوتي ضبط شده اي در اختيار دارند كه نشان مي دهد قتل او “برنامه ريزي شده” بوده و او ابتدا شكنجه شده و پس از كشته شدن، جسدش قطعه قطعه شده است.
عربستان با وجود پذيرش اين جنايت هنوز درباره مكان اختفاي جسد خاشقجي به افكار عمومي جهان پاسخ نداده است. برخي گزارش هاي تاييد نشده مي گويند تيم ترور خاشقجي پس از كشتن او براي از بين بردن آثار جنايت، جسد او را در اسيد حل كرده اند.