پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : در بازار كتاب اروپا چه مي‌گذرد؟
چهارشنبه، 2 آبان 1397 - 09:14 کد خبر:29679

اروپا اين روزها با اقبال كتاب‌هاي داستاني تاريخي روبه رو شده و آلمان، ايتاليا و اسپانيا فروش بالاي اين قبيل كتاب‌ها را تجربه مي‌كنند.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از پابليشرز ويكلي، در حالي كه در آلمان «نقطه عطف» كتاب نهايي كارمن كورن از سه‌گانه‌اي درباره قرن پيش پرفروش شده، ديگر كشورهاي اروپايي نيز شاهد موفقيت چنين كتاب‌هايي در بازار كتاب خود هستند.

مجموعه تاريخي «نقطه عطف» درباره زندگي ۴ زن در قرن بيستم است كه در ماه سپتامبر در راس فهرست پرفروش‌هاي آلمان قرار گرفت و كتاب معمايي شارلوته لينك را با عنوان «جستجو» در مكان دوم قرار داد. اين كتاب درباره نوجواني است كه گم شده است.

انتشارات پگاسوس بوكز چندين كتاب از كتاب‌هاي لينك را به انگليسي ترجمه و منتشر كرده، درحالي كه كتاب كورن هنوز به دنياي انگليسي زبان راه نيافته است.

در جايگاه سوم كتاب‌هاي پرفروش آلمان كتاب نويسنده سوئدي يوناس يوناسون با عنوان «ماجراهاي تصادفي مرد صدساله» جاي دارد. اين كتاب ادامه‌اي بر كتاب پرفروش اين نويسنده سوئدي با عنوان «مرد صدساله‌اي كه از پنجره فرار كرد و ناپديد شد» است كه به مرور وقايع قرن بيستم جهان با زباني طنز پرداخته بود. يوناسون اين بار آلن ۱۰۰ ساله را سوار بالون كرده و او را به درياها كشانده است.

در ايتاليا كتاب «يك كاپيتان» زندگينامه خودنوشت فرانچسكو توتي ستاره فوتبال ايتاليا در راس فهرست پرفروش‌ها جاي گرفته است. اين كتاب از اواخر سپتامبر به بازار آمد و بلافاصله در راس پرفروش‌ها نشست. در مكان بعدي «حالا به من همه چيز را درباره خودت بگو» زندگينامه خودنوشت آندرآ كاميلري در قالب نامه‌هايي به نوه دختري‌اش جاي گرفته است. جايگاه سوم نيز در اختيار «ام» زندگي بنيتو موسوليني در قالب داستاني تاريخي نوشته آنتونيو اسكوراتي است كه از سوي انتشارات هارپر در نمايشگاه امسال كتاب فرانكفورت رونمايي شد و به بازار راه يافت.

البته در ايتاليا النا فرانته هنوز پرفروش است و با كتاب «دوست درخشان من» در مكان چهارم جاي دارد. اين كتاب نيز در ميان آثار داستاني تاريخي جاي مي‌گيرد.

در اسپانيا كتاب «شاه دريافت مي‌كند» نوشته ادواردو مندوزا در راس فهرست پرفروش‌ها جاي گرفته است. اين كتاب جلد نخست از سه‌گانه‌اي درباه سه دهه پاياني قرن بيستم است.

جوئل ديكر با رماني به نام «ناپديد شدن استفاني ميلر» در جايگاه دوم حضور دارد و فرناندو آرامبورو با رماني با عنوان «سرزمين پدري» مكان سوم را به خود اختصاص داده است.

يووال نوآن هراري نيز دو كتاب در فهرست پرفروش‌هاي غيرداستاني اسپانيا دارد كه شامل «ساپينس: تاريخ مختصر نوع انسان» و «۲۱ درس براي قرن بيست و يكم» است. همين كتاب اخير وي با ترجمه به زبان آلماني در آلمان در جايگاه دوم فهرست كتاب‌هاي غيرداستاني جاي دارد.