پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : واردات نفت تركيه از ايران افزايش يافت
دوشنبه، 30 مهر 1397 - 08:32 کد خبر:29662
ابراهيم كالين سخنگوي رياست جمهوري تركيه در واكنش به اعلام تحريم خريداران نفت ايران از سوي آمريكا، بر ادامه پايبندي كشورش به قراردادهاي گاز و نفت با ايران تاكيد كرد و گفت: ايران شريكي مهم براي تركيه است.


روزنامه آيدينليك از افزايش واردات نفت تركيه از ايران در 2.5 ماه اخير خبر داد و نوشت: تركيه قصد دارد همانند دوره قبلي تحريم عليه ايران، اين بار نيز هر ماه به واردات سه يا چهار محموله بزرگ نفت از ايران ادامه دهد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، اين رسانه تركيه همچنين اعلام كرد: شركت توپراش تركيه كه تنها خريدار نفت ايران محسوب مي شود، در ماه آگوست روزانه 97 هزار بشكه و در ماه سپتامبر نيز روزانه 133 هزار بشكه نفت از ايران وارد كرده و در دو هفته اول ماه اكتبر نيز سه بار و هر بار محموله يك ميليون بشكه اي نفت از ايران خريداري كرده است.

به گزارش آيدينليك، شركت توپراش به منظور كسب مجوز براي ادامه خريد نفت از ايران بعد از آغاز تحريم هاي آمريكا كه قرار است تا سه هفته آينده به اجرا در آيد، با مقامات واشنگتن مذاكره مي كند.

خريدار اين ميزان نفت از سوي شركت توپراش مربوط به قراردادهاي منعقد شده قبلي است.

به نوشته اين رسانه، هر چند كه مقامات وزارت خارجه آمريكا آمادگي خود براي همكاري با كشورهايي كه واردات نفت از ايران را كاهش دهند، اعلام كرده است، ولي شركت توپراش تركيه خواهان خريد نفت از ايران است.

تركيه در سال 2017 بيشترين نفت مورد نياز خود را از ايران تامين كرده و 11.5 ميليون تن نفت از ايران خريداري كرده بود.

روزنامه آيدينليك همچنين نوشته است كه مقامات ايراني با اشاره به تجربيات كسب شده در دوره قبل تحريم هاي آمريكا، اعلام كرده اند كه براي تحريم هاي ثانوي آمريكا در تاريخ چهارم نوامبر آماده بوده و در اين زمينه نگراني ندارند.

اين روزنامه شمار كشورهايي را كه از تحريم هاي آمريكا عليه ايران پيروي خواهند كرد، خيلي كم عنوان كرد.

به رغم اعمال فشار و تحريم آمريكا عليه تركيه در خريد نفت از ايران، تركيه در واردات گاز از ايران معاف شده و واردات گاز طبق قراردادهاي قبلي ادامه مي يابد.

مقامات رسمي تركيه پس از خروج آمريكا از برجام و تهديد به تحريم نفتي ايران اعلام كرده اند كه آنكارا، تصميم آمريكا را در اين زمينه اجرا نخواهد كرد.

نهاد زيبكچي وزير اقتصاد سابق تركيه اعلام كرده بوده كه تصميم ايالات متحده در خصوص تحريم نفتي ايران نيز به تركيه ارتباطي ندارد و آنكارا مجبور به اجراي آن نيست.

ابراهيم كالين سخنگوي رياست جمهوري تركيه نيز حدود سه ماه پيش در گفت و گو با تلويزيون بلومبرگ در واكنش به اعلام تحريم خريداران نفت ايران از سوي آمريكا، بر ادامه پايبندي كشورش به قراردادهاي گاز و نفت با ايران تاكيد كرد و گفت: ايران شريكي مهم براي تركيه است.

وي افزود: آنكارا ايران را يك شريك تجاري مهم خود مي داند و از قراردادهاي نفت و گاز با جمهوري اسلامي ايران دست بر نخواهد داشت و تركيه همواره بر اساس منافع اقتصادي خود عمل خواهد كرد.

كالين اظهار كرد: آنكارا در چهارچوب منافع اقتصادي خود حركت مي كند و موافق تحريم نفتي آمريكا عليه ايران نيست.

 ايران و تركيه با هدف گذاري 30 ميليارد دلاري روابط اقتصادي، روابط تجاري گسترده اي با هم دارند به طوري كه انستيتوي آمار تركيه چند ماه پيش حجم روابط اقتصادي بين دو كشور در ٢٠١٧ را با بيش از 59 درصد رشد نسبت به سال قبل 10 ميليارد و 751 ميليون دلار اعلام كرد.

همچنين سازمان تنظيم بازار انرژي تركيه چهار ماه پيش اعلام كرد: بيش از 50 درصد نياز نفتي تركيه توسط ايران تامين مي شود و بنا به آمار غيررسمي، تركيه خريدار حدود هشت درصد مجموع نفت صادراتي ايران است.

ايران و تركيه در آگوست 1996 ميلادي قراردادي 25 ساله امضا كردند كه بر اساس اين توافق، مقرر شد سالانه 10 ميليارد مترمكعب گاز ايران به تركيه صادر شود و بر اين اساس، ايران پس از روسيه و جمهوري آذربايجان سومين تامين كننده گاز تركيه به شمار مي رود.

تركيه هم اكنون با واردات روزانه 30 ميليون متر مكعب گاز بزرگترين خريدار خارجي گاز طبيعي ايران است به طوري كه بيش از 70 درصد گاز طبيعي ايران به تركيه صادر مي شود.