پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بازديد سفير ايران در سارايوو از روزنامه بوسنياديلي
پنجشنبه، 15 شهریور 1397 - 21:27 کد خبر:29330

سفير جمهوري اسلامي ايران در بازديد از روزنامه بوسنياديلي بر نقش رسانه هاي بوسنيايي در معرفي بيشتر ظرفيت هاي اقتصادي ايران تاكيد كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) محمود حيدري سفير جمهوري اسلامي ايران در بوسني و هرزگوين با حضور در  روزنامه انگليسي زبان بوسنياديلي با خانم آمرا زيميچ مدير موسس و سردبير  اين روزنامه ديدار و گفتگو كرد.

خانم آمرا زيميچ ضمن خوشامدگويي به سفير كشورمان به ارائه گزارشي از پيشينه بوسيناديلي پرداخت و اظهار داشت : روزنامه بوسنيا ديلي با احساس نياز به ارائه اخبار بوسني به زبان انگليسي در آوريل 2001 تاسيس و تا كنون به صورت مستمر و روزانه منتشر شده است.

وي افرود: بوسنيا ديلي يكي از رسانه هاي معتبر در ميان نهادهاي خارجي است و اخبار، نظرات، تحليل ها و مصاحبه ها را در خصوص رويدادهاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي پوشش مي دهد و نخستين هدف آن اطلاع رساني صحيح و دقيق از وقايع بوسني به زبان انگليسي مي باشد.

زيميچ اضافه كرد: عمده مشتركين اين روزنامه سفارت ها و سازمان هاي خارجي هستند كه در بوسني و هرزگوين حضور دارند ولي مشتركيني نيز از سازمان ها بين المللي و كتابخانه هاي بزرگ در اروپا، آمريكاي شمالي و خاورميانه نيز داريم.

محمود حيدري در اين ديدار با اشاره به اهميت ارائه اخبار به زبان هاي خارجي گفت: جمهوري اسلامي ايران با دارا بودن رسانه هاي متعدد غير فارسي زبان از جمله شبكه جهاني پرس تي وي به زبان انگليسي، شبكه العالم و الكوثر به زبان عربي، هيسپان تي وي به زبان اسپانيولي و شبكه سحر بالكان به زبان بوسنيايي و آلبانيايي و داشتن خبرگزاريها و روزنامه هاي متعدد به زبان انگليسي ، عربي و...  از جمله كشورهاي پيشرو در ارتباط گيري مستقيم با متكلمين به زبان هاي مختلف است.   

سفير كشورمان با اشاره به روابط دوستانه دو كشور ايران و بوسني افزود:   ايران از جمله كشورهايي است كه از بامداد استقلال بوسني، اين كشور را به رسميت شناخت و در سخت ترين شرايط در كنار دولت و مردم آن قرار گرفت و مردم وفادار بوسني نيز همواره قدرداني خويش نسبت به حمايتهاي فداكارانه ملت ايران را ابراز نموده اند.

حيدري با اشاره به اشتراكات فراوان دو ملت و روابط خوب دوجانبه افزود:  امروز رسانه‌هاي دو كشور نقش بسزايي در معرفي ظرفيت هاي واقعي ايران و بوسني به فعالان اقتصادي دارند و همچنين از اهميت بالايي در تعميق روابط فرهنگي دو ملت برخوردارند.

سفير كشورمان در اين ديدار بر آمادگي سفارت و نهادهاي ايراني براي تقويت ارتباطات و همكاريها با روزنامه بوسنياديلي تاكيد نمود.

شايان ذكر است روزنامه بوسنياديلي تنها روزنامه انگليسي زبان در كشور بوسني و هرزگوين است و از طيف وسيعي از مخاطبان خصوصاً سفارتخانه ها و سازمان هاي خارجي  برخوردار است.