پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : كنگره بين‌المللي «كتاب براي نسل جوان» در يونان
چهارشنبه، 14 شهریور 1397 - 12:39 کد خبر:29325

سي‌وششمين كنگره بين‌المللي «كتاب براي نسل جوان» با حضور صدها نفر از نويسندگان و تأليف‌كنندگان كتاب كودك از كشورهاي مختلف جهان از جمله جمهوري اسلامي ايران، در آتن (پايتخت يونان) برگزار شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هدف اصلي اين كنگره بين‌المللي نزديك‌تر كردن هر چه بيشتر كودكان و نوجوانان با كتاب و مقوله كتابخواني است كه امسال با شعار «وقتي شرق و غرب در قالب كتاب و داستان‌هاي كودك با يكديگر پيوند مي‌خورند» برگزار شد.

در اين رويداد مهم رايزني فرهنگي ايران در يونان به منظور حمايت از پژوهشگران و نويسندگان كتب كودك كشورمان در اين رويداد بين‌المللي شركت كرد.

براي نخستين بار است كه پس از 42 سال برگزاري اين كنگره، يونان در چارچوب برنامه‌هاي فرهنگي سال 2018 با شعار «آتن ـ پايتخت جهاني كتاب سال 2018» پذيراي اين دوره از كنگره شده است. اين كنگره جهاني هر دو سال پذيراي صدها نفر از شخصيت‌هاي فرهنگي، محققان حوزه كودك، نويسندگان و ... است كه از سراسر جهان مقالات خود را در اين تورنمنت سه روز ارايه مي‌دهند و به بحث و گفت‌وگو در حوزه ادبيات كودك مي‌پردازند.

همچنين همزمان با اين نشست‌ها نمايشگاه‌هاي كتاب، نقاشي و ... در حوزه كودك برگزار مي‌شود و اين فرصت را براي شركت‌كنندگان پديد مي‌آورد تا با فعاليت ديگر كشورها و محققان آشنا شده و به بحث و تبادل نظر بپردازند. اهداي جايزه «هانس كريستين اندرسن» و جايزه «آساهي» از رويدادهاي جنبي اين كنگره است.

گفتني است؛ فرزانه فخريان، مترجم و پژوهشگر كشورمان مقاله‌اي در سي‌وششمين دوره اين نشست تحت عنوان «كاربرد نوواژه‌ها در ترجمه داستان براي كودك و نوجوان» ايراد كرد. وي در اولين روز برگزاري سمينارهاي تخصصي، جزييات پژوهش و مقاله خود را با پژوهشگران و صاحب‌نظران ديگر در ميان گذاشت كه مورد استقبال ساير شركت‌كنندگان قرار گرفت.