پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ديدار الوير موسيچ با سفير ايران در بوسني
سه شنبه، 16 مرداد 1397 - 21:25 کد خبر:29130

محمود حيدري سفير جمهوري اسلامي ايران در بوسني و هرزگوين در ديدار با دكتر الوير موسيچ نويسنده كتاب گنجنيه حكمت مولويه گفت: در جامعه اي كه مولوي، سعدي و حافظ الگوي مردم قرار گيرند، افراط و تكفير مجالي براي ظهور نخواهد يافت.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) سفير كشورمان افزود: ترويچ اشعار و ادبيات فارسي نه تنها خدمت به توسعه روابط فرهنگي ميان دو كشور  ايران و بوسني است بلكه پاسخي در خور به اسلام هراسي و كساني است كه به دنبال ايجاد يك چهره غير واقعي و خشن از اسلام و مسلمانان در جهان هستند.

حيدري اضافه كرد: مناسبات ميان دو كشور دوست ايران و بوسني محدود به مناسبات سياسي و اقتصادي نيست و روابط فكري و انديشه اي ميان دانشمندان، شعرا و روشنفكران دو كشور همواره و از ديرباز وجود داشته و انتشار كتاب گنجينه حكمت مولويه نيز فرصتي است تا مردم بوسني و هرزگوين بارديگر با عرفان و انديشه هاي اين شاعران و عرفاي بزرگ ايراني آشنا شوند.
دكتر الوير موسيچ استاد زبان و ادبيات فارسي و مدرس برنامه هاي حافظ خواني نيز در اين ديدار ضمن قدرداني از سفارت جمهوري اسلامي ايران در سارايوو و موسسه علمي پژوهشي ابن سينا براي حمايت از انتشار كتاب گنجينه حكمت مولويه گزارشي از اقدامات صورت گرفته به منظور ترويج ادبيات و فرهنگ فارسي و ايراني در كشور  بوسني و هرزگوين ارائه نمود.

وي با تاكيد بر جايگاه زبان و ادبيات فارسي نزد مسلمانان منطقه بالكان افزود: سي و دو شاعر بوسنيايي از شعراي ايراني الگو گرفته و به زبان فارسي شعر سروده اند و به زودي تاليف كتاب شاعران پارسي سراي بوسني و هرزگوين به اتمام مي رسد و انتشار آن اين اثر مي تواند گام مهمي در آشنايي نسل جوان بوسني با اديبان شهير بوسنيايي باشد كه افكار و انديشه هاي آنان از ادبيات و عرفان ايراني نشات گرفته بوده است.

استاد زبان و ادبيات فارسي گفت: در مسير احياي سنت مثنوي خواني و حافظ خواني در بوسني،  در حال حاضر علاوه بر سارايوو، در شهر توزلا نيز جلسات مثنوي خواني برگزار مي شود و استقبال خوبي نيز از سوي مردم از اين جلسات به عمل آمده است.

دكتر كاظم ذوقي باراني مدير موسسه ابن سينا نيز در اين ديدار با ارائه گزارشي از اقدامات انجام گرفته بمنظور چاپ و انتشار كتاب گنجينه حكمت مولويه ابراز اميدواري كرد كه اين اثر علمي با استقبال جامعه دانشگاهي روبرو و موجب ارتقاي شناخت علاقه مندان به فرهنگ و ادبيات فارسي در كشور بوسني و هرزگوين شود.

 كتاب گنجينه حكمت مولويه به تاليف دكتر الوير موسيچ و با مقدمه محمود حيدري سفير جمهوري اسلامي ايران در بوسني و هرزگوين توسط موسسه علمي و پژوهشي ابن سينا منتشر شده است و به بررسي زندگي عرفاني و آثار مولانا جلال الدين بلخي (مولوي)، شمس تبريزي و  ساير شعرا و عرفايي مي پردازد كه از مولوي الگو گرفته اند.