پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سفير يونان در روسيه احضار شد
شنبه، 30 تیر 1397 - 08:13 کد خبر:28993

روسيه در اعتراض به آنچه اظهارات ضد روسي مقامات يوناني عنوان شده است، سفير اين كشور در مسكو را احضار كرد.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه اي اعلام كرد: آندرياس فريگاناس سفير يونان در روسيه امروز به وزارت امور خارجه روسيه احضار و مراتب اعتراض مسكو به وي اعلام شد.

در بخشي از بيانيه خاطرنشان شده است: مراتب اعتراض قاطعانه روسيه به اظهارات مقام هاي يوناني در رابطه با وضعيت پيرامون اخراج دو ديپلمات روسي از اين كشور و ممنوعيت سفر دو شهروند روسي به يونان اعلام شد.

برخي رسانه هاي روسي بيستم تيرماه به تصميم يونان براي اخراج دو ديپلمات روسي و ممنوع الورود شدن دو ديپلمات ديگر اشاره كرده و نوشتند: يونان ديپلمات هاي روسي را به تلاش براي جمع آوري اطلاعات در اين كشور و تطميع سياستمداران يوناني و نيز اطلاعاتي درباره موافقتنامه يونان و مقدونيه در خصوص تغيير نام اين كشور متهم كرده است.

رسانه هاي روسي همچنين خاطرنشان كردند كه اخراج ديپلمات هاي روسي از يونان، پاسخ آتن به افزايش نفوذ مسكو در اين كشور و تشديد فعاليت برخي سازمان هاي اجتماعي روسي در يونان است.

خبرگزاري اينترفاكس نوشت: به رغم تصميم براي اخراج ديپلمات هاي روسي، يونان به همكاري با روسيه و توسعه روابط دوستانه دو كشور بر اساس احترام متقابل اميدوار است.

يك مقام وزارت خارجه روسيه در اين رابطه اعلام كرد كه اين كشور در پاسخ به اخراج ديپلمات هاي خود از يونان، به اقدام متقابل دست خواهد زد و دو ديپلمات آتن را اخراج مي كند.

يونان تنها كشور اروپايي عضو پيمان ناتو است كه با روسيه روابط گسترده دارد و دو كشور در عرصه هاي مختلف بايكديگر همكاري مي كنند، كارشناسان اشتراكات مذهبي (مذهب ارتدوكس) ميان دو كشور را يكي از دلايل بهبود روابط آنان در ساليان اخير مي دانند.