پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : امضاي تفاهم نامه پارك‌ فناوري پرديس و WPT لهستان
یکشنبه، 17 تیر 1397 - 08:30 کد خبر:28892
هدف از انعقاد اين تفاهم نامه 5 ساله، تبادل فناوري بين شركت‌هاي ايراني و شركت‌هاي لهستاني و راه‌اندازي پروژه‌هاي مشترك و تاسيس شركت‌هاي همكار است.


در آخرين روز از هفتمين نمايشگاه بين‎المللي نوآوري وفناوري (inotex2018)، تفاهم نامه اي بين پارك فناوري پرديس و پارك WPT لهستان با هدف گسترش همكاري‌هاي مشترك به امضا رسيد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، امين رضا خالقيان مدير كل ارتباطات و امور بين الملل پارك فناوري پرديس در رابطه با اين تفاهم نامه گفت: پارك WPT يكي از بزرگترين و معتبرترين پارك هاي لهستان است كه به لحاظ نوع فعاليت شباهت بسياري با پارك فناوري پرديس دارد و همين شباهت مي‎تواند در برقراري ارتباط بين شركت هاي ايراني و لهستاني بسيار موثر باشد به ويژه اينكه به دليل حضور لهستان در اتحاديه اروپا مي‎توانيم از اين طريق با ساير كشورهاي اروپايي نيز ارتباط برقرار كنيم.

به گفته خالقيان اين تفاهم‌نامه بلندمدت كه براي 5 سال اعتبار دارد زمينه ساز همكاري‌هاي گسترده‌اي در حوزه فناوري است و حاصل يك سال بررسي و تحقيق و مذاكره مداوم است.
هدف از انعقاد اين تفاهم نامه 5 ساله، تبادل فناوري بين شركت‌هاي ايراني و شركت‌هاي لهستاني و راه‌اندازي پروژه‌هاي مشترك و تاسيس شركت‌هاي همكار است. يكي ديگر از اهداف اين تفاهم‌نامه استفاده هر دو پارك فناوري ايران و لهستان از تجربيات يكديگر و كشف فرصت‌هاي تازه براي همكاري است.

خالقيان در ادامه توضيح داد: قصد داريم رويدادهاي مشتركي را با پارك فناوري لهستان در آينده پايه‌ريزي كنيم و بر اساس آن بتوانيم در حيطه بين‌المللي از پتانسيل‌هاي موجود در حوزه فناوري و نوآوري و ارتباط با ديگر كشورها بهره‌مند شويم.

يكي از مهمترين دستاوردهاي اين تفاهم‌نامه همكاري بين شركت‌هاي ايراني و لهستاني است.خالقيان در اين باره توضيح داد: ما اميدواريم كه در سال‌هاي آينده برخي از شركت‌هاي ايراني بتوانند دفاتر فروش و همكاري مشترك خود را در لهستان تاسيس كنند. از ديگر دستاوردهاي اين تفاهم‌نامه انتقال دانش و تجربه بين اين دو كشور خواهد بود. ما سعي داريم برند ايران را به ‌عنوان كشوري كه در برخي از حوزه‌هاي فناوري صاحب عنوان است به دنيا بشناسانيم و از هجمه تبليغاتي كه در مجامع بين‌المللي عليه ايران شكل گرفته است؛ بكاهيم.

او معتقد است: بسياري از شركت‌هاي خارجي علاقمند به همكاري با ايران هستند اما در اين شرايط كه موانعي از سوي آمريكا براي كشورهاي اروپايي شكل گرفته است ما همچنان سعي داريم با شركت‌هايي كه مايل به همكاري و استقاده از اين پتانسيل هستند ارتباط برقرار كنيم. خالقيان ادامه داد: طي مذاكرات لهستاني ها همواره از وجود جوانان نخبه و با استعداد ايراني تعجب كرده‌اند زيرا در كشورهاي ديگر اين شوق و اين استعداد كمتر ديده مي‌شود و اين خود يك سرمايه عظيم براي ماست.

هيات اعزام شده از سوي پارك فناوري لهستان نيز فرصت همكاري با ايران را غنيمت دانسته است و اميدوار هستند بتوانند در قالب اين همكاري به يك سود دو سويه دست پيدا كنند.

هفتمين نمايشگاه بين المللي نوآوري و فناوري كه از 14 تا 16 تيرماه در نمايشگاه تخصصي شهرداري تهران برگزارشده است ميزبان تعدادي از پارك‌هاي فناوري خارجي است كه با هدف معرفي دستاوردهاي دانشمندان و استارت‌آپ‌هاي ايراني و انتقال دانش به اين نمايشگاه دعوت شده‌اند.