پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : پناهندگي ديپلمات‌هاي تركيه
چهارشنبه، 13 تیر 1397 - 08:35 کد خبر:28858

پيروزي اردوغان در انتخابات رياست‌جمهوري اخير اين كشور اگرچه موفقيت بزرگي براي او و حزبش است اما ادامه اجراي سياست‌هاي كلان داخلي، چگونگي برخورد با مخالفان و چگونگي لغو حالت فوق‌العاده مهم‌ترين دغدغه‌هاي او خواهد بود. پس از كودتاي ١٥ جولاي (٢٥ تير ٩٥) تركيه، دولت اردوغان هزاران نفر را به اتهام عضويت در جنبش گولن بازداشت و ده‌ها هزار نفر را از كار اخراج كرد. گفته مي‌شود پس از كودتا ١٦٠ هزار نفر دستگير و بيش از ٥٠ هزار نفر از زمان كودتا در حبس به سر مي‌برند. به اعتقاد مخالفان، كودتاي نافرجام عليه اردوغان به دستاويزي ارزشمند براي سركوب گسترده مخالفان سياسي خود تبديل شده است. در اين مدت پس از تصفيه هواداران اين جنبش در سازمان‌هاي دولتي، قضايي، نظامي، آموزشي و رسانه‌ها، پاكسازي به وزارت خارجه تركيه نيز رسيده است. به باور وزير خارجه اين كشور، افراد وابسته به گولن به دولت وفادار نبودند و به همين دليل مجبور به تصفيه وزارت امور خارجه از اين عوامل شديم. به ادعاي او برخي ديپلمات‌هاي اين كشور در وزارتخانه حساس امور خارجه اسناد سري را در اختيار گولن گذاشته بودند و آنها مجبور شدند براي پاكسازي اين عناصر از وزارت خارجه ٢٥ درصد از ديپلمات‌ها را از كار بركنار و اخراج كنند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اعتماد، پس از كودتاي نافرجام تركيه، تعدادي از ديپلمات‌هاي اين كشور به همراه خانواده‌هاي خود به سوييس، فرانسه و آلمان پناهنده شدند. طبق اعلام وزارت كشور آلمان از دو سال گذشته تاكنون حدود ١١٧٧ ديپلمات، مدير و كارمند دولتي تركيه از كشور آلمان به همراه خانواده‌هاي خود درخواست پناهندگي كرده‌اند. از ماه جولاي ٢٠١٦ تا ژوئن ٢٠١٨ ميلادي ٢٩٦ نفر با گذرنامه‌هاي ديپلماتيك و ٨٨١ كارمند دولتي با گذرنامه‌هاي خدمت درخواست پناهندگي خود را به اداره مهاجرت و پناهندگي آلمان ارايه داده‌اند. در آلمان احزاب سياسي اين كشور از منتقدان صريح اقدامات سركوبگرانه تركيه بعد از وقوع كودتا بودند.

فعاليت ديپلمات‌هاي كشورها معمولا براي كشورهاي اعزام‌كننده ديپلمات‌ها از اهميت بسزايي برخوردار است. ديپلمات‌ها كه مجري اهداف سياست خارجي كشورها هستند و آموزش و مراحل مختلف و سياسي و اداري را طي كرده‌اند، تلاش دارند ضمن اجراي اهداف كلان سياسي و اقتصادي كشور خود در كشور ميزبان، شرايط را براي توسعه روابط دو كشور در حوزه‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي توسعه دهند. كشورها به پناهنده شدن ديپلمات‌هاي كشورشان در طول ماموريت سياسي بسيار حساس هستند و تلاش دارند قبل از وقوع چنين پديده‌اي به طرق مختلف از آن جلوگيري كنند. پناهنده كسي است كه به علت ترس موجهي كه داشته يا دارد از اينكه به خاطر نژاد، مذهب، مليت يا عقايد سياسي تحت تعقيب درآيد، از كشور متبوع خود يا اگر تابعيتي ندارد از كشوري كه قبلا ساكن بوده است خارج باشد و به خاطر ترس مزبور نخواهد كه از حمايت كشور متبوع برخوردار شود و اگر فاقد تابعيت است نخواهد به كشوري كه قبلا در آنجا ساكن بوده است باز گردد. براساس تعريف ديوان دادگستري بين‌المللي، پناهنده عبارت از كسي است كه توسط يك دولت تحت تعقيب بوده و مورد حمايت كشور ديگري از طريق ايجاد موانع در راه تعقيب وي قرار ‌گيرد. ترك‌ها اعتقاد دارند گروه گولن با تربيت ديپلمات‌هاي خارجي در مدارس خود در كشورهاي خارج و اعزام آنها به تركيه، در خيلي از پروژه‌هاي ضد دولتي از آنها استفاده كرده است. اين گروه با تربيت افراد خود در مدارسي كه در كشورهايي همچون آلباني، مقدونيه، پاكستان، قرقيزستان و افغانستان تحصيل مي‌كردند، به عنوان ديپلمات به سفارتخانه‌هاي اين كشورها اعزام كرده و ميليون‌ها دلار پول براي نجات از تعقيب دولت تركيه، توسط اين ديپلمات‌ها به آلمان، فرانسه و سوييس انتقال يافته است. از اين ديپلمات‌ها علاوه بر وظيفه انتقال پول، به عنوان مامور اطلاع‌رساني و جاسوس نيز استفاده شده است.

محمود فاضلي