پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ناتو، تركيه و يونان را به خويشتنداري فراخواند
جمعه، 18 خرداد 1397 - 15:22 کد خبر:28695
بنا بر اعلام رسانه هاي تركيه، در پي صدور اين حكم، 4 تن از نظاميان ارتش تركيه بعد از 18 ماه حبس در اين كشور آزاد شدند و تحت تدابير شديد امنيتي به اقامتگاهي خارج از شهر آتن منتقل شدند.


يان استولتنبرگ دبيركل پيمان آتلانتيك شمالي(ناتو) در پي بروز تنش بين تركيه و يونان طي روزهاي اخير، دو كشور را به اعتدال و خويشتنداري فراخواند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، در پي خودداري مقامات آتن از استرداد هشت متهم نظامي كودتاي نافرجام تركيه كه به يونان متواري شده اند، روابط آنكارا و آتن به شدت پرتنش شده است.

دولت يونان چند روز پيش اين هشت متهم را پي از نزديك دو سال بازداشت آزاد و با خودداري از استرداد آنها به كشور تركيه، به آنها حق پناهندگي اعطا كرد كه اين امر موجب واكنش تند مقامات آنكارا شد.

تركيه نيز حدود دو ماه پيش دو نظامي يونان را كه به خاك اين كشور وارد شده بودند، دستگير كرده و تا كنون به همسايه غربي خود تحويل نداده است و همين موضوع به محل كشمكش دو كشور تبديل شده و با اعطاي پناهندگي به نظاميان متهم به كودتاي تركيه در يونان، احتمال برخورد نظامي بين اين دو كشور عضو ناتو نيز افزايش يافته است.

دبيركل ناتو روز پنجشنبه در نشست مطبوعاتي پس از پايان نخستين روز نشست وزراي دفاع كشورهاي عضو ناتو در بروكسل در پاسخ به سوالي درباره آزادي متهمان كودتاي تركيه در يونان گفت: 'درباره تنش موجود ميان دو كشور، هم با رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه و هم با مقامات دولت يونان ديدار و مذاكره كرده ام و در اين خصوص طرفين را به ميانه روي و خويشتنداري دعوت مي كنم.

روز پنجشنبه در واكنش به اقدام يونان، مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه تركيه اعلام كرد كه كشورش موافقت نامه استرداد پناهجو با يونان را لغو كرده و اجراي اين موافقت نامه بين دو كشور متوقف شده است.

وي آزادسازي هشت نظامي متهم متواري كودتاي نافرجام تركيه در يونان را غيرقابل قبول خواند و گفت: ما در پاسخ به اقدامات اخير يونان در آزاد سازي كودتاگران متواري در آن كشور، اجراي اين موافقت نامه دو جانبه را متوقف كرديم و اقدامات تركيه عليه يونان هنوز تمام نشده و لازم ادامه دارد.

به گزارش ايربا، اواخر ماه گذشته ميلادي شوراي عالي قضايي يونان به هشت نظامي تركيه كه پس از كودتاي نافرجام 15 جولاي 2016 به يونان متواري شده بودند، حق پناهندگي اعطاء كرد.
اواخر سال گذشته ميلادي اداره مهاجرت يونان به يكي از هشت نظامي فراري تركيه به اين كشور حق پناهندگي اعطاء كرد كه در پي آن مقامات آتن به اين تصميم اداره مهاجرت اعتراض كرده و براي بررسي بيشتر، پرونده را به شوراي عالي قضايي ارجاع دادند.

شوراي عالي قضايي يونان با بررسي مستندات و تكميل تحقيقات لازم، ضمن رد اعتراض دولت يونان، اعطاي پناهندگي به آن نظامي ترك از سوي اداره مهاجرت را تاييد و اعلام كرد كه اين حكم در خصوص ساير نظاميان فراري نيز صادق است و به همين دليل حق پناهندگي به همه نظاميان ترك گريخته به يونان اعطاء مي شود.

بنا بر اعلام رسانه هاي تركيه، در پي صدور اين حكم، 4 تن از نظاميان ارتش تركيه بعد از 18 ماه حبس در اين كشور آزاد شدند و تحت تدابير شديد امنيتي به اقامتگاهي خارج از شهر آتن منتقل شدند.

وزارت خارجه تركيه در واكنش به اين اقدام يونان، با انتشار بيانيه اي نسبت به اين امر اعتراض كرد و اين اقدام را به شدت محكوم كرد.

هشت نظامي تركيه پس از كودتاي نافرجام 16 جولاي 2016 با يك فروند بالگرد نظامي اين كشور به جزيره 'دده آغاج' يونان در درياي اژه متواري شده و در خاك يونان درخواست پناهندگي كردند.

مقامات عاليرتبه تركيه در تماس با همتايان يوناني خود به دفعات خواهان استرداد اين نظاميان فراري شده و تاكنون موفق به جلب نظر مقامات سياسي ـ قضايي يونان نشده اند.

تركيه مدعي است كه فتح الله گولن با تشكيل گروهي موسوم به 'فتو' و با رخنه در تشكيلات قضايي، نظامي، آموزشي و اركان دولتي تركيه، كودتاي 15 جولاي (25 تيرماه سال 1395) در اين كشور را سازماندهي كرده است.

در كودتاي 15 جولاي سال 2016 تركيه، 249 نفر كشته و 2 هزار و 193 نفر نيز زخمي شدند.

محاكمه عوامل كودتاي نافرجام 15 جولاي تركيه با كيفرخواست 2581 صفحه اي تنظيم شده در مركز ستاد كل ارتش تركيه عليه 221 متهم در مراجع قضايي تركيه جريان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم رديف اول معرفي شده است.