پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نمايش آثار مينياتور هنرمندان ايراني در تركيه
سه شنبه، 8 خرداد 1397 - 10:01 کد خبر:28640

آثار مينياتور و نقاشي بانوان هنرمند ايراني مربوط به پادشاهان ايران و تابلوهاي تذهيب در موزه ترك و اسلام تركيه به نمايش گذاشته شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، با همكاري مجموعه شركت‌هاي «ENG»، نمايشگاه آثار مينياتور و نقاشي 20 تن از بانوان هنرمند ايراني با حضور بختيار اسدزاده، سركنسول و عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در استانبول، ايلبر اورتايلي، مورخ مشهور تركيه و ايرانيان مقيم استانبول در موزه ترك و اسلام تركيه برپا شد.

اسدزاده در سخناني در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه كه 150 اثر مينايتوري مربوط به پادشاهان ايران و تابلوهاي تذهيب از دوره‌هاي تاريخي اين كشور در معرض ديد عموم قرار گرفته است، گفت: فرهنگ وسيله‌اي براي برقراري ارتباط بين كشورهاست و از اين لحاظ فرهنگ تركيه و ايران بسيار به هم نزديك است.

ايلبر اورتايلي نيز با تأكيد بر اهميت برگزاري اين نمايشگاه در استانبول گفت: فنون آثار هنرمندان عثماني با ايراني به خصوص در زمينه مينياتور بسيار تفاوت دارند. در اين نمايشگاه آثار سنتي توسط هنرمندان زن ايراني با فنون مدرن تطبيق داده شده و به نمايش گذاشته شده‌اند.

اين استاد دانشگاه و مورخ تركيه ادامه داد: در اين نمايشگاه نمونه‌هاي زيبايي از آثار ايران و عثماني به چشم مي‌خورد كه اميدوارم تلاش‌هاي اين هنرمندان ادامه داشته باشد، زيرا بايد اين آثار و قرون گذشته به انسان‌‎هاي مدرن انتقال يابد.

عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگي كشورمان در استانبول در باره برگزاري اين نمايشگاه به خبرنگار آناتولي گفت: با توجه به مشتركات فرهنگي دو كشور، ما برگزاري اين نوع نمايشگاه‌ها را بسيار مهم مي‌دانيم. افزايش فعاليت‌هاي هنري و فرهنگي در گسترش مناسبات تجاري، اقتصادي و كلي دو كشور تأثير مثبتي خواهد داشت.

گفتني است اين نمايشگاه كه با همكاري موزه آثار ترك و اسلام و بينال «يدي تپه» استانبول برپا شده است تا 20 خردادماه جاري داير خواهد بود.