پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بزرگداشت روز فردوسي و خيام در صربستان
یکشنبه، 30 اردیبهشت 1397 - 23:17 کد خبر:28581

مراسم شب ادبي «شاعران بزرگ خراسان: از توس تا نيشابور» به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسي و بزرگداشت حكيم ابوالقاسم فردوسي و حكيم عمر خيام، در دانشگاه مگاترند صربستان برگزار شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از بنياد سعدي، در اين مراسم ادبي كه با حضور استادان، دانشجويان و فارسي آموزان اين دانشگاه برگزار شد، پس از معرفي شاعران خراسان و تكريم بزرگان شعر و ادب فارسي و نمايش فيلم، برخي از آثار اين شاعران از سوي فارسي آموزان قرائت شد.

در ابتداي اين مراسم، دكتر سعيد صفري، مدرس زبان فارسي در اين دانشگاه، با اشاره به روز پاسداشت زبان فارسي، كه به مناسب گرامي داشت حكيم فردوسي نامگذاري شده است، اهميت شاهنامه در حفظ زبان فارسي را تشريح كرد و به معرفي نقش شاعران خراسان بزرگ در تاريخ شعر و ادب فارسي پرداخت.

در بخش دوم برنامه كه به معرفي فردوسي و شاهكار شاهنامه اختصاص داشت، دو تن از فارسي آموزان، خلاصه داستانهاي حماسي و كلاسيك «رستم و سهراب» و «رستم و اسفنديار» را به زبان فارسي و صربي بيان كردند و در ادامه محمدحسين انصاري، سرپرست رايزني فرهنگي و نماينده بنياد سعدي، با موضوع «فردوسي و شاهنامه» ، سخن گفت.

وي پس از معرفي فردوسي و كتاب شاهنامه، با بيان روايتي كوتاه از داستان ضحاك، نمادها و سمبل هاي به كار رفته در اين داستان را تشريح و اظهار كرد: حكيم فردوسي با خلق اسطوره‌ها و روايت داستانهاي حماسي، پيام هاي مهم اخلاقي و انساني را با زبان شعر و تمثيل بيان مي كند و توجه به اين تمثيل ها، معناي روشن و بهتري از داستانهاي حماسي شاهنامه را مشخص خواهد كرد.

بخش سوم از اين نشست، به شاعر شاخص نيشابور، حكيم عمر خيام اختصاص داشت و پرفسور دكتر اما پتروويچ، استاد شرق شناسي دانشگاه بلگراد، ضمن معرفي ويرايش جديد از ترجمه رباعيات خيام، اثر مرحوم دكتر فهيم بايراكتاروويچ، اظهار كرد: شهرت خيام در غرب به دليل انتشار رباعيات اوست، با اين حال چهره علمي و فلسفي او كمتر مورد توجه قرار گرفته است و شايد به همين دليل است كه خيلي ها نمي داند خيام رياضي دان و منجمي بود كه تقويم جلالي وي، هنوز هم دقيق ترين تقويم سالانه است؛ از اين رو، بايد گفت شعر خيام، شعر يك دانشمند فيلسوفِ اديب است.

در ادامه اين بخش نيز، دو تن از فارسي آموزان، قطعاتي از رباعيات خيام را براي حاضرين قرائت كردند.

دانشگاه مگاترند، بزرگترين دانشگاه خصوصي صربستان، برگزار كننده دوره هاي آموزش آزاد زبان فارسي است كه از سوي رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در بلگراد و نمايندگي بنياد سعدي در اين كشور تشكيل مي شود. در اين دوره ها، علاوه بر آموزش زبان فارسي در سطوح مختلف، برنامه هاي فرهنگي  و شب هاي ادبي به صورت مستمر برگزار مي شود.