پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : برانكو ايوانكوويچ و ليگ هجدهم
یکشنبه، 30 اردیبهشت 1397 - 20:37 کد خبر:28578

١-وقتي پرسپوليس در اواخر ليگ چهاردهم با هدايت حميد درخشان، درخشان نبود و تنها نام پرسپوليس را يدك مي‌كشيد و نشاني از ميل و اشتياق و انگيزه در اين تيم نبود، پروفسور محبوب اين روزهاي پرسپوليس آمد تا ناكامي از اين تيم رخت بربندد.

ليگ چهاردهم با رتبه هشتم به پايان رسيد و ماموريت برانكو براي فصل آينده آغاز شد. اما پروفسور با دو تصميم اشتباه، يكي قبل از شروع ليگ پانزدهم و ديگري در اوايل آن، خود را در چالشي جدي مي‌ديد. وي با وجود درخواست مسوولان باشگاه و اشتياق سيدجلال حسيني براي پيوستن به پرسپوليس، اجازه جذب اين بازيكن را نداد. همچنين بازي ندادن به محسن مسلمان در هفته‌هاي ابتدايي يكي ديگر از اشتباهات بود كه باعث شد پرسپوليس امتيازات حساسي را از دست بدهد؛ اشتباهاتي كه افسوسش در پايان فصل از دست دادن قهرماني به دليل تفاضل گل كمتر نسبت به استقلال خوزستان بود.

٢- در ليگ شانزدهم برانكو با اضافه كردن سيدجلال حسيني و چند بازيكن ديگر و حفظ اسكلت تيم فصل قبل و با بازي‌هاي هجومي و مالكانه به واسطه هافبك‌هاي فانتزي و خلاق در ميانه ميدان و البته خط دفاعي مستحكم به رهبري سيد جلال حسيني به روياي هوادارانش رنگ حقيقت بخشيد و به قهرماني دست يافت.

٣- قهرماني در ليگ هفدهم اما با وجود آمار بهتر نسبت به فصل قبل با حرف و حديث‌هايي به خصوص در نيم فصل دوم همراه شد. تغيير سيستم از ٢-٤-٤ لوزي به ٢-٤-٤ خطي و خارج كردن محسن مسلمان، بهترين پاسور ليگ از تركيب اصلي و استفاده از بعضي بازيكنان در پست‌هاي غيرتخصصي هر چند در پايان به قهرماني ختم شد اما بر زيبايي و طراوت بازي تيم اثر منفي گذاشته و در ميزان استقبال هواداران از بازي‌هاي اين تيم نيز كاهش قابل ملاحظه‌اي به وجود آمد.

٤- سوالي كه چند هفته‌اي است ذهنم را درگير كرده اين است كه آيا برانكو نيم فصل اول ليگ هجدهم را خواهد ديد؟ اگر واقع‌بين باشيم بايد بگوييم به چند دليل فصل بعد به مراتب دشوار‌تر از فصول قبلي براي پرسپوليس و برانكو است.

نخست اينكه پرسپوليس به دليل محروميت از پنجره نقل و انتقالات تابستاني قادر به تقويت تيم خود نيست و چند بازيكن كليدي تيم هم قراردادشان رو به اتمام است و هنوز با باشگاه به توافق نرسيده و ساز جدايي سر داده‌اند. پيدا كردن جايگزين براي صادق محرمي، فرشاد احمدزاده، محمد انصاري و محسن مسلمان بسيار دشوار مي‌نمايد. غيبت محسن ربيع‌خواه به دليل مصدوميت هم بيشتر از اين جهت اهميت پيدا مي‌كند كه برانكو با توجه به علاقه به استفاده از دو هافبك دفاعي و عدم اعتقاد به احمد نورالهي در پست هافبك دفاعي در سيستم ٢-٤-٤ خطي ماهيني را جايگزين ربيع خواه كرده است كه با توجه به احتمال ترانسفر شدن صادق محرمي به ديناموزاگرب، ماهيني به پست اصلي خود دفاع راست بازمي‌گردد.

مساله ديگر ريسك بالاي رواني استفاده از اين سيستم و نوع بازي است. هواداران پرسپوليس در فصلي كه با تفاضل گل كمتر قهرماني را ازدست دادند به نظر راضي‌تر از هفته‌هاي پاياني اين فصل بودند، ميزان استقبال در ورزشگاه گوياي اين واقعيت است. ريسك اين سيستم در اين است كه تماشاگر در صورت نتيجه نگرفتن فرصت چنداني به مربي و بازيكنان نخواهد داد و در واقع صبر هوادار زودتر لبريز شده و زمينه اعتراض فراهم‌تر است.

علاوه بر همه اين مسائل، رقيبان پرسپوليس در فصل بعد از شرايط مناسب‌تري نسبت به اين فصل برخوردار خواهند بود؛ استقلال كه مهم‌ترين رقيب پرسپوليس به‌شمار مي‌رود در شرايط بسيار خوبي از نظر مهره و نوع بازي به سر مي‌برد و اين مساله نيز دشواري كار برانكو و تيمش را دوچندان مي‌كند.

٥- بايد منتظر ماند و ديد آيا پروفسور در ليگ هجدهم نيز مي‌تواند اين كشتي را از توفان حوادث به سلامت به ساحل امن برساند؟

علي محسني سي‌پي