پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : رفع موانع بانكي در همكاري‌هاي اقتصادي ايران و روماني
پنجشنبه، 30 فروردین 1397 - 09:26 کد خبر:28357
اگر تجار نتوانند به موقع با همتايان خود ديدار كرده و دادوستد نمايند،تجارت صورت نخواهد گرفت لذا ما بايد جهت تسهيل صدور رواديد تجاري قدم هاي محمكمي برداريم.


رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و روماني گفت: يكي از موانع مهم همكاري هاي اقتصادي و تجاري ايران و روماني روابط بانكي است كه بايد دو طرف در رفع اين مانع و تسهيل ارتباطات بانكي في‌مابين بكوشند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خانه ملت، كاظم جلالي رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و روماني كه در راس هيأتي از اعضاي اين گروه به بخارست پايتخت روماني سفر كرده است، سه شنبه (27 فروردين ماه) با ويرجيل دانيل پوپسكو رئيس گروه دوستي پارلماني روماني و ايران ديدار و گفت‌وگو كرد.

جلالي در ابتداي اين ديدار با ابراز خرسندي از ديدار گروه هاي دوستي پارلماني دو كشور گفت: نمايندگان پارلمان‌هاي ايران و روماني به عنوان تسهيل و تسريع كننده روابط دو كشور بايد با ديدارها و گفتگوهاي دو جانبه، شناخت خود را از يكديگر افزايش دهند.

وي افزود: در همين راستا گروه دوستي پارلماني ايران و روماني از ديدارهاي متناوب با همتايان خود در پارلمان روماني استقبال مي‌كند.

رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و روماني همچنين گفت: با توجه به موقعيت جغرافيايي ايران و روماني، دو كشور مي‌توانند همكاري هاي خوبي در زمينه حمل و نقل كالا داشته باشند و نمايندگان پارلمان ايران از اين همكاري‌ها استقبال ميكنند.

جلالي افزود: روماني مي‌تواند به عنوان دروازه ورود به اروپا نقش مهمي در صادرات كالاهاي ايران به كشورهاي اروپايي داشته باشد.

رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و روماني در ادامه با اشاره به ثبات و امنيت ايران در منطقه پرتلاطم خاورميانه گفت: با توجه به توانمندي هاي فراوان جمهوري اسلامي ايران در زمينه هاي مختلف،منابع معدني و طبيعي غني و امنيت بي بديل ايران در منطقه، بسترهاي لازم براي كار تجار و بازرگانان در ايران فراهم است.

جلالي در ادامه گفت: يكي از موانع مهم همكاري هاي اقتصادي و تجاري ايران و روماني روابط بانكي است كه بايد دو طرف در رفع اين مانع و تسهيل ارتباطات بانكي في‌مابين بكوشند. وي گفتگوي مقامات بانكي دو كشور را در اين زمينه موثر خواند.

جلالي در پايان بر اهميت تشكيل جلسه كميسيون مشترك اقتصادي دوكشور تاكيد كرد و گفت: براي عملياتي كردن مواردي مثل انتقال گاز ايران به اروپا يا ايجاد كريدورهاي انتقال كالا ميان دو كشور، بايد سريعتر كميسيون مشترك اقتصادي ايران و روماني تشكيل شده و موارد مورد علاقه طرفين در اين كميسيون مطرح شوند لذا ما انتظار داريم گروه دوستي پارلماني روماني و ايران نيز حمايت لازم را از تسريع در تشكيل جلسه بعدي اين كميسيون بعمل آورد.

شايان ذكر است آقايان محمد دهقاني نقندر ، احمد همتي، محمد كاظمي و سيداحسن علوي در اين سفر كاظم جلالي رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و روماني را همراهي مي كنند كه در اين جلسه حضور داشتند و با همتايان خود در خصوص توسعه مناسبات ايران و روماني گفت‌وگو كردند.

تسهيل صدور رواديد تجار در ايران و روماني موضوعي مهم در جهت توسعه روابط دو كشور

پوپسكو در ابتداي اين ديدار با اشاره به اهميت ديپلماسي پارلماني در تقويت روابط دو جانبه ايران و روماني گفت: گروه هاي دوستي پارلماني دو كشور بايد پشتيباني و حمايت لازم را از توسعه روابط ايران و روماني با هدف افزايش سطح تبادلات فيمابين به عمل آورند.

رئيس گروه دوستي پارلماني روماني و ايران در ادامه تقويت مناسبات تجاري و اقتصادي دو كشور را ضروري خواند و گفت:عليرغم افزايش سطح مبادلات تجاري دوكشور بعد از برجام،هنوز در آغاز راه هستيم و اين سطح از روابط تجاري با ظرفيت هاي موجود دو كشور هم خواني ندارد.

ويرجيل دنيل پوپسكو رييس گروه دوستي پارلماني روماني و ايران تسهيل صدور رواديد تجار در دو كشور را عنصري مهم جهت حمايت از توسعه روابط دو كشور خواند و گفت: اگر تجار نتوانند به موقع با همتايان خود ديدار كرده و دادوستد نمايند،تجارت صورت نخواهد گرفت لذا ما بايد جهت تسهيل صدور رواديد تجاري قدم هاي محمكمي برداريم.

وي در پايان بر اهميت تنوع بخشي به منابع انرژي اروپا تاكيد كرد و گفت: با توجه به اينكه اروپا سعي در تنوع بخشي به منابع تامين انرژي خود به ويژه گاز دارد، ما از انتقال گاز ايران به اروپا از طريق روماني استقبال مي كنيم.