پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : چاووش‌اوغلو: اسد بايد برود
چهارشنبه، 22 فروردین 1397 - 18:18 کد خبر:28322

وزير امور خارجه تركيه گفت: از يك سال و نيم پيش در مورد سوريه روندهاي آستانه و سوچي را آغاز كرديم. روند مسدود ژنو نيز هست. بنابراين بايد روند انتخابات و ديگر اقدامات لازم در سوريه به صورت شفاف و تحت نظارت سازمان ملل انجام شود. نمي خواهيم در سوريه شاهد اشك و خون و آتش باشيم.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري ها، مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه تركيه در باره احتمال حمله آمريكا به سوريه گفت كه رژيم اسد بايد مطلقا و مطلقا از راس حكومت اين كنار زده شود.

مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه تركيه در حاشيه پنلي در آنكارا درباره با احتمال حمله آمريكا به سوريه به خبرنگاران گفت: "درباره مداخله در سوريه بايد بگويم كه ديروز روسيه پيش نويس قطعنامه شوراي امنيت را وتو كرد. بايد منتظر باشيم و تحولات را ببينيم. رژيم اسد بايد مطلقا و مطلقا از راس حكومت سوريه كنار زده شود".

وزير امور خارجه تركيه همچنين اظهار داشت: "اين بار اول نيست كه رژيم اسد از سلاح شيميايي استفاده مي كند. اين رژيم با استفاده از بمبهاي بشكه اي واسلحه متعارف هم حتي يك ميليون انسان را در كشورش كشته است. بنابراين اسد بايد كنار برود و روند سياسي در سوريه آغاز شود.

از يك سال و نيم پيش در مورد سوريه روندهاي آستانه و سوچي را آغاز كرديم. روند مسدود ژنو نيز هست. بنابراين بايد روند انتخابات و ديگر اقدامات لازم در سوريه به صورت شفاف و تحت نظارت سازمان ملل انجام شود. نمي خواهيم در سوريه شاهد اشك و خون و آتش باشيم".

او درباره اظهارات سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه در رابطه با عفرين گفت: «جواب لاوروف احتمالا در پاسخ به يك سئوال بوده است و بايد علت بيان‌ آن را در نظر بگيريم. ما وقتي عمليات عفرين را شروع كرديم با روسيه هماهنگ بوديم و حتي از آنها خواستيم كه ناظران روس را از آنجا خارح كنند و آنها هم خارح شدند.

هدف عمليات شاخه زيتون ما از قدرت عمل ساقط كردن تروريست‌ها، بازگشت مردم به وطن شان و ايجاد ثبات در اين منطقه است. ما چشم‌داشتي به خاك سوريه نداريم و بيش از هركس ديگري از تماميت ارضي اين كشور دفاع مي كنيم.

اگر روند سياسي براي سوريه اجرا شود، نبايد در قبال تماميت ارضي آن ترديد كرد. خوسته امنيتي تركيه نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. رژيم سوريه امروز با تروريست‌هاي ي.پ.گ مبارزه و روز ديگر با آنها همكاري مي‌كند. اساسا در سوريه اوضاع عجيبي حاكم است.

گروه‌هايي امروز در سوريه با هم ممي جنگند، اما فردا ممكن است از همديگر سوخت، غذا و اسلحه بخرند. اين اسلحه فردا ممكن است عليه گروه فروشنده استفاده شود. ما نگراني‌هايي مشروع امنيتي داريم كه بايد براي اهميت قائل شد. مي كوشيم كه مهاجرين براي بازگشت به زادگاه خود تشويق شوند".

- وزير امور خارجه تركيه در خصوص گفتگو با همتاهاي فرانسوي و انگلستاني خود درباره تحولات اخير سوريه تصريح كرد:

« فرانسوي‌ها خواهان ديدار هستند. تاكنون زمان اين ديدار را نتوانستيم هماهنگ كنيم كه در اين مورد هماهنگي لازم را انجام خواهيم داد. از انگليسي ها نيز هنوز چنين درخواستي به عمل نيامده است".