پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نرخ دلار از ٥٦٠٠ تومان هم گذشت
دوشنبه، 20 فروردین 1397 - 10:27 کد خبر:28306

دلار همچنان مي‌تازد؛ به‌طوري‌كه ديروز در نرخ‌هاي پنج‌هزار و ٦٠٠ و پنج‌هزار و٨٠٠ تومان خريد و فروش شد. اما اين تمام ماجرا نبود؛ طبق معمول با روند افزايشي نرخ دلار، صرافي‌ها بار ديگر نرخ دلار را از روي تابلوي معاملات خود حذف كردند و باز هم تأكيد كردند كه دلار نداريم.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از شرق، بازار ارزي كه مقامات بانك مركزي بارها از ساماندهي آن سخن گفته بودند و اواخر سال گذشته وعده آرامش آن را داده بودند، در سال جديد و در تعطيلات نوروز بي‌سروصدا سركش‌تر شده و گويا قرار نيست رام شود. دلاري كه بانك مركزي مدعي بود افسار آن را از ابتداي دولت يازدهم در دست گرفته و تلاش زيادي براي آن داشته است، اما افسارش در دولت دوازدهم و اواخر سال گذشته از دست اين نهاد پولي و بانكي رها شده و از نرخ پنج‌هزارتومان هم عبور كرده و ديروز در چهارراه استانبول در نرخ‌هاي پنج‌هزار و٦٠٠ تا پنج‌هزار‌و‌٨٠٠ تومان در نوسان بود. البته تاخت قيمت‌ها تنها در نرخ ارز خلاصه نشد بلكه قيمت انواع سكه نيز به‌دليل آنچه كه افزايش قيمت دلار ناميده شد، براي اولين‌بار در طول تاريخ به نرخ‌هاي بي‌سابقه‌اي رسيد و بنا به گفته‌هاي محمد كشتي‌آراي، ركورد جديدي را به ثبت رساند. به‌طوري‌كه قيمت سكه در بازار آزاد به نرخ‌هاي يك‌ميليون‌و‌٩٠٠هزار تومان و تا دو ‌ميليون تومان هم رسيد. با‌وجود‌اين، هر چند برخي از كارشناسان و نمايندگان مجلس حال اين روزهاي بازار را به سمت عملكرد ضعيف اين نهاد پولي و بانكي نشانه مي‌گيرند، اما بانك مركزي همچنان سكوت كرده و گويا تمايلي به اظهارنظر ندارد. شايد سكوتي كه بانك مركزي اختيار كرده به اين دليل است كه با هر اظهارنظري دوباره اين بازار متلاطم مي‌شود و تأثير منفي بر بازار خواهد داشت.

نمونه اين موضوع را مي‌توان به صحبت‌هاي سال گذشته ولي‌الله سيف، رئيس كل بانك مركزي، درباره نوسانات ارزي ارتباط داد. همان زمان كه نوسانات نرخ ارزي به قدري شدت گرفت كه اين مقام مسئول در سخناني صراحتا اعلام كرد كه نرخ ارز قطعا در روزهاي آينده كاهش خواهد يافت؛ چراكه ذخاير بانك مركزي در حد بسيار مناسبي است و جاي نگراني از اين بابت وجود ندارد. اما بازار ارز بي‌توجه به اين صحبت‌ها همچنان به تاخت‌وتاز خود ادامه داد تا اينكه از مرز پنج‌هزار تومان هم گذشت و در ايام تعطيلات نوروز بي‌سروصدا روندي افزايشي در پيش گرفت. حال بعد از اينكه دلار از پنج‌هزار تومان عبور كرد، رئيس كل بانك مركزي، دليل اصلي اوضاع نامساعد فعلي را انتظارات اعلام كرد و با تأكيد بر اينكه بازار ارز يكي از پيچيده‌ترين بازارهاست؛ اوضاع بازار را با وجود دلار پنج‌هزارو ١٠٠ توماني مثبت ارزيابي كرد و از مناسب‌بودن تراز ارزي كشور اطمينان داد و در سوي ديگر بر اين موضوع كه بازار در بلندمدت دچار كسري و كمبود ارز نخواهد بود، تأكيد كرد اما توضيح نداد كه در‌حال‌حاضر با نوساني كه پيش روي بازار قرار دارد و قيمت‌ها در تلاطم هستند، بانك مركزي چه كنترلي بر عوامل ايجادكننده اين شرايط داشته و برنامه آن براي كوتاه‌مدت چيست؟ مثبت ارزيابي‌كردن بازار ارز در حالي است كه ديروز نرخ دلار به پنج‌هزار و ٨٠٠ تومان رسيد. باوجود‌اين، هر چند بانك مركزي همچنان سكوت اختيار كرده است، اما قرار است رئيس بانك مركزي و وزير اقتصاد امروز در جلسه‌اي كه كميسيون اقتصادي مجلس ترتيب داده است، حاضر شوند و درباره نوسانات اخير ارزي پاسخ‌گو باشند. براي همين نمايندگان مجلس تأكيد مي‌كنند كه ارائه گزارش كليشه‌اي مديران بانك مركزي درباره وضعيت بازار ارز قابل قبول نيست.

‌دلار نداريم
براي بررسي بازار ارز از لابه‌لاي جمعيت عبور مي‌كنم. وارد صرافي ملي مي‌شوم. درباره نرخ دلار مي‌پرسم كه مسئول صرافي مي‌گويد: امروز فقط فروش عمده دلار داشتيم و آن هم در نرخ چهار هزار و ٩٥٠ تومان بود. وارد صرافي ديگري مي‌شوم. آقايي پاسخ مي‌دهد: دلار نداريم اما نرخ دلار آزاد پنج هزار و ٦٢٠ تومان است. وقتي مي‌پرسم كه اين وضعيت تا كي ادامه دارد، فقط مي‌گويد كه معلوم نيست اما با توجه به اين شرايط دلار تا آخر هفته به هفت‌هزار تومان مي‌رسد. مسئول يكي‌ديگر از صرافي‌ها مي‌گويد: در اين صرافي فقط ارز مسافرتي آن هم با پاسپورت و ويزا داده مي‌شود. وارد صرافي بعدي مي‌شوم. مسئول اين صرافي مي‌گويد: دلار نداريم. درباره ارز بانك مركزي مي‌پرسم كه مي‌گويد: ما ارزي از بانك مركزي نمي‌گيريم. چراكه دراين‌صورت جنگ و دعوا مي‌شود و مي‌خندد. او اين را هم مي‌گويد كه روزي هزار نفر براي خريد دلار مراجعه مي‌كنند و دست خالي برمي‌گردند. وارد صرافي ملت مي‌شوم. صف متقاضيان براي خريد ارز بيشتر مي‌شود. به‌سختي از لابه‌لاي جمعيت عبور مي‌كنم. همين كه از نرخ دلار مي‌پرسم، خانمي سرش را بالا مي‌گيرد و مي‌گويد دلار پنج‌ هزار و ٣٩٠ تومان است. از ميزان ارزي كه در اختيار متقاضيان قرار مي‌دهد، مي‌پرسم كه مي‌گويد: تا ساعت دو فروش داشتيم و فروشمان فقط بالاي ١٠هزار دلار است. صرافي ديگري مي‌گويد: با اختيار‌داشتن مدارك تا سه هزار دلار هم مي‌دهيم، اما به موجوديمان بستگي دارد. همين طور به راهم ادامه مي‌دهم. وارد صرافي ديگري مي‌شوم. او اما مي‌گويد: نرخ دلار پنج‌هزار و ٨٠٠ تومان است و امكان دارد اين نرخ بيشتر شود. البته در‌‌اين‌ميان نيروي انتظامي نيز حضوري پررنگ دارد و دلالان از ترس آنها به‌صورت پنهاني اقدام به خريد و فروش ارز مي‌كنند.

‌ تشديد گراني‌ها
شهاب نادري، عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي، با انتقاد از وضعيت نابسامان در بازار ارز كه به چالش در بازارها منتهي شده است، گفت: متأسفانه علي‌رغم اينكه كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي از ماه‌ها قبل درباره نوسانات بازار ارز به مسئولان ذي‌ربط هشدار داده بود، اما اقدام مؤثري براي مديريت بازار صورت نگرفت. او در گفت‌‌وگو با خبرگزاري خانه ملت، اضافه كرد؛ يكي از لازمه‌هاي حمايت از بخش توليد و كالاهاي ايراني، ايجاد ثبات در بازار ارز است؛ اما متأسفانه در ابتداي سال ٩٧ قيمت دلار در ادامه روند صعودي به بيش از پنج ‌هزار تومان رسيد و اين وضعيت نامناسب، بعد از تعطيلات نوروز ادامه پيدا كرد. به گفته نادري؛ بخش توليد با اين وضعيت بازار ارز با چالش‌هاي بيشتري روبه‌رو مي‌شود و علاوه‌بر‌آن قيمت كالاها و خدمات بيشتر گران مي‌شود. او همچنين از كاهش شديد قدرت پول ملي انتقاد كرد و ادامه داد؛ بانك مركزي بايد به اين وضعيت نابسامان در بازار ارز خاتمه دهد؛ چراكه در چند ماه گذشته اقدام عملي براي مهار گراني غيرمنطقي دلار انجام نشد و تيم اقتصادي دولت دوازدهم بايد پاسخ‌گوي وضعيت موجود در بازار باشد؛ چراكه اگر قيمت دلار حتي براساس نرخ تورم نيز افزايش مي‌يافت، بايد قيمت اين ارز نهايتا به حدود چهارهزارو ٤٠٠ تومان مي‌رسيد. آنچه مشخص است، اين است كه بخشي از افزايش قيمت دلار حبابي است؛ بنابراين بايد اين حباب با اقدامات اقتصادي از بين برود. او اين نكته را هم يادآوري كرد؛ اينكه مديران بانك مركزي بخواهند در جلسه امروز كميسيون اقتصادي مجلس به ارائه گزارش كليشه‌اي درباره وضعيت بازار ارز بسنده كنند، پذيرفتني نيست؛ چرا‌كه دلار با قيمت حدود پنج‌هزارو ٤٠٠ تومان در بازار معامله مي‌شود و بازار در‌حال‌حاضر با چالش جدي روبه‌رو شده است. نادر قاضي‌پور، عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس، نيز دراين‌باره به خانه ملت گفته است؛ در سال ٩١ به مردم در قالب هدفمندي يارانه‌ها ٤٥ دلار پرداخت مي‌كرديم؛ اما در شرايط كنوني هشت دلار پرداخت مي‌شود؛ درحالي‌كه در سال ٩١ به كارگران ماهانه حدود ٧٠٠ دلار پرداخت مي‌شد؛ اما در‌حال‌حاضر زير ٢٠٠ دلار پرداخت مي‌شود. او اين را هم گفت كه در سال گذشته بين ٢٠٥ كشور، ايران ركورددار كاهش ارزش پول ملي بود.

‌بي‌خبريم
مصطفي خانزاده، كارشناس بازار ارز، درباره نوسانات بازار ارز با بيان اينكه دقيقا نمي‌دانيم چه اتفاقي در بازار ارز رخ داده است، به«شرق» مي‌گويد؛ به‌هر‌حال نرخ دلار در بازار روند افزايشي داشته است. البته تا روز شنبه خريدار زيادي براي دلار نبود؛ اما ديروز مردم زيادي براي خريد آمده بودند؛ يعني روند افزايشي دلار روي خريد مردم تأثيرگذار بوده است. در واقع وقتي دلار از پنج‌هزار‌و صد به پنج‌هزار‌و ٦٠٠ تومان رسيد، اغلب آنهايي كه خريد داشتند، به سمت بازار روانه شدند. او با بيان اينكه واقعا اتفاقي در بازار ارز نيفتاده، اضافه كرد؛ شايد ارز مسافرتي از سوي بانك مركزي افزايش يافته باشد. در‌اين‌صورت مي‌تواند در بازار آزاد تأثيرگذار باشد. به گفته اين كارشناس ارز؛ البته امكان دارد عرضه دلار از سوي بانك مركزي محدود بوده باشد و همين موضوع در افزايش نرخ دلار مؤثر بوده باشد. به نظر مي‌رسد بانك مركزي بايد در بازار ارز دخالت كند. او با بيان اينكه چنين وضعيتي در بازار ارز طبيعي نيست، مي‌گويد؛ دلار آزاد ديروز به پنج‌هزار‌و ٦٠٠ تومان رسيد.

‌ركورد جديد سكه
تركش قيمت ارز به بازار سكه و طلا هم رسيد؛ تا‌جايي‌كه قيمت سكه در ادامه روند افزايشي روزهاي گذشته با جهش ديگري روبه‌رو شده و به يك‌ميليون‌و ٩٠٠ هزار تومان و حتي دو ميليون تومان هم رسيد. محمد كشتي‌آراي، رئيس اتحاديه كشوري طلا و جواهر درباره نوسانات بازار سكه و طلا به «شرق» مي‌گويد؛ عامل اصلي اين افزايش فقط قيمت ارز است. اين در حالي است كه در دو روز گذشته قيمت جهاني طلا بدون تغيير بوده است؛ بنابراين تنها عاملي كه قيمت طلا و سكه را افزايش داده است، فقط قيمت ارز بوده است؛ به‌طوري‌كه در دو روز گذشته قيمت سكه تا حدود ١٥٠ هزار تومان افزايش قيمت يافته است. او اضافه مي‌كند آنچه مسلم است، اين است كه قيمت ارز نه‌تنها در قيمت طلا و سكه تأثير گذاشته است؛ بلكه در قيمت‌هاي هر كالاي ديگري كه مبدأ خارجي داشته، نيز تأثيرگذار بوده است. كشتي‌آراي با تأكيد بر اينكه ديروز قيمت سكه به يك‌ميليون‌و ٩٠٠ هزار تومان رسيد، توضيح مي‌دهد؛ اين قيمت تاكنون در تاريخ نرخ قيمت سكه سابقه نداشته است. قيمت هر گرم طلا نيز سابقه نداشته است و به رقم ١٧٥ هزار تومان براي هر گرم رسيده است. او با بيان اينكه قيمت ربع و نيم‌سكه نيز به نسبت سكه افزايش يافته است، اضافه مي‌كند؛ نيم‌سكه به بالاي ٩٠٦ هزار تومان و ربع سكه به ٦٠٠ هزار تومان رسيده است؛ اما بيشترين افزايش قيمت در سكه تمام بوده است. كشتي‌آراي دلايل افزايش قيمت سكه را محدوديت در تهيه ارز مي‌داند و تأكيد مي‌كند؛ خيلي از مردم ترجيح مي‌دهند نقدينگي را به جاي تبديل ارز به سكه تبديل كنند. او اين را هم مي‌گويد كه همه قيمت‌ها چه در سكه و طلا و چه در بازار ارز بي‌سابقه بوده است و ركوردي جديد است.