پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تركيه و يونان؛ ادامه بي اعتمادي‌ها
پنجشنبه، 17 اسفند 1396 - 16:54 کد خبر:28137
محمود فاضلي


تحركات و تهديدات صريح تركيه عليه يونان موجب تشكيل جلسه مهم و اضطراري وزراي دفاع و خارجه فرماندهان نظامي و ديپلمات‌هاي عالي‌رتبه يونان به رياست آقاي «چيپراس» نخست وزير اين كشور شد. در اين جلسه تحركات اخير نيروهاي نظامي تركيه در شرق مديترانه و درياي اژه مورد بررسي دقيق كارشناسي قرار گرفت و تصميمات لازم در باره نحوه برخورد با افزايش تنش بيشتر توسط تركيه اتخاذ شد. دراين نشست چهار برنامه گسترده در رابطه با افزايش و مدرنيزه كردن تجهيزات نظامي و مهندسي فني، افزايش تعداد كشتي‌هاي جنگي در منطقه درياي مديترانه و درياي اژه، افزايش و مدرن كردن پدافند زمين به هوا و تقويت و آمادگي نيروهاي ارتش درمرزهاي زميني كشور بزودي به مرحله اجرا گذاشته شوند و در واقع يونان خود را براي رويارويي احتمالي با تركيه آماده كند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اعتماد، در روزهاي اخير وزير خارجه يونان بيشترين موضع گيري را عليه آنكارا داشته است. به گفته او، تركيه بايد بداند كه يونان كشوري با ارتشي قوي است و نمي‌تواند براحتي براي تماميت ارضي يونان مشكلاتي ايجاد كند. يونان سوريه و عراق نيست كه هر زماني كه بخواهد وارد خاك آنها شود.در صورت كوچكترين خطايي در مورد مرزهاي آبي، هوايي و زميني يونان با جواب كوبنده نيروهاي مسلح و مردم يونان مواجه خواهد شد. تركيه نمي‌تواند همان تجاوزگري‌هايي كه در خاورميانه مي‌كند در يونان نيز انجام دهد چرا كه كشوري سازمان يافته در مقابلش قرار دارد كه از تمامي ابزارهاي لازم جهت دفاع از مرزها و اراضي خود برخوردار است.

قائم مقام وزارت دفاع يونان نيز اعتقاد دارد «هر كسي كه قصد قلدري در اژه دارد بايد دو سه بار در موردش فكر كند. يونان داراي نيروي دريايي و نيروي هوايي قوي است. چالش آفريني‌ها از طرف تركيه حدي داره و نبايد تحمل يونان و اروپا را به چالش كشد. ما در دهه 1990 نيستيم. يونان به مراتب از نظر نظامي و موقعيت بين‌المللي قوي‌تر است. يونان تمامي سناريوها را بررسي كرده و خود را براي بدترين آنها آماده كرده است. اقدامات و بيانات تحريك آميز ممكن است موجب وقوع حادثه و ايجاد بحران شود. تركيه معاهدات بين‌المللي را قبول ندارد يا به دنبال اصلاح آنها است.             

اعضاي اتحاديه اروپا طي اجلاس غير رسمي سران اين اتحاديه همبستگي خود با يونان و قبرس در مقابل تجاوزگري‌هاي اخير تركيه در منطقه را اعلام كردند. توسك رئيس شوراي اتحاديه اروپا بر اين باور است موضع‌گيري تركيه ضد حقوق بين‌المللي و روابط حسن همجواري است. از طرف تمامي رهبران اروپايي تمايل دارم همبستگي خود با قبرس و يونان را اعلام نموده و تركيه را به توقف اين فعاليت‌ها دعوت مي‌كنم.  

حمايت از يونان در نشست اخير اتحاديه اروپا مبي بر محكوميت تركيه، از سوي آتن گام بسيار مثبت قلمداد گرديد. وزير امورخارجه يونان رضايت كامل خود از بيانيه رئيس شوراي اتحاديه اروپا در مورد تجاوزگري تركيه در اژه و قبرس را ابراز و سخنان آقاي توسك را محكم ترين موضع‌گيري اتحاديه اروپا عليه تركيه ارزيابي كرد. از ديدگاه او اين دقيق‌ترين و بهترين بيانيه است كه از طرف اتحاديه اروپا پيرامون روابط يونان و تركيه اعلام گرديده است، چرا كه روابط حسن همجواري و احترام به حقوق بين‌المللي پيش شرط پيشرفت در روند الحاقي تركيه به اتحاديه اروپا است.   
اما تركيه نگاه متفاوتي به اين موضوع دارد. نخست وزيرتركيه مدعي است «با توجه به مبارزه تركيه با تروريسم داخلي و خارجي بعضي‌ها درصدد سوء استفاده از اين موقعيت برآمده و در منطقه درياي مديترانه و درياي اژه دست به تنش آفريني مي‌زنند ولي بايد بدانند كه هرگونه اشتباهي از سوي آنها با جواب كوبنده نيروي دريايي و ديگر نيروهاي مسلح ما مواجه خواهد شد. تركيه با داشتن نيروي دريايي و نيروهاي مسلح قدرتمند هرگونه تهديدي براي عليه خود و منافع خود، را بشدت پاسخ خواهد گفت.

همزمان با اين حوادث موسسه Global Firepower  ارتش‌‌هاي جهان را درجه بندي كرده و نيروهاي مسلح تركيه را قوي‌ترين ارتش در خاورميانه معرفي كرد. اين موسسه مدعي است تركيه در درجه بندي كه كشورها به لحاظ شمار مهمات و ميزان بودجه نظامي مورد ارزيابي قرار گرفته‌اند، با بودجه 80 ميليارد دلاري و ارتش 356 هزار نفري خود، در صدر جدول قرار گرفته است. طبق آمار منتشر شده از سوي موسسه Global Firepower  تركيه به لحاظ توان نظامي در رديف هشتم جهان قرار دارد.

تحليگران مسايل سياسي يوناني معتقدند تركيه به علت شكست در سياست‌هاي خود در قبال سوريه و بطور كلي در منطقه، درصدد يافتن راهي براي گريز از اين شكست هاست و به همين دليل تلاش مي‌كند كه افكار عمومي داخل كشور را به سوي مسايل ديگر سوق دهد. تركيه به علت ناكام ماندن در لشگر كشي به عفرين، داشتن مشكلات با كشورهاي همسايه به علت عملكرد سياسي خود در منطقه و مشكلات داخلي ممكن است براي انحراف افكار عمومي در كشور، دست به ايجاد مشكلاتي در درياي اژه و مديترانه بزند.

گروهي از تحليلگران يوناني بر اين باورند تركيه به دلايل زيادي كه يكي از مهم‌ترين آنها ناكام ماندن درعفرين سوريه است، وارد مرحله جديدي تنش با آتن شده است تا بدين ترتيب اذهان عمومي داخل كشور را به خارج از درگيري نظامي اين كشور در سوريه، سوق دهد. تركيه در تلاش براي انحراف افكار عمومي جامعه خود از مشكلاتي است كه دولتمردان اين كشور به آنها دامن زده‌اند. تركيه با براه انداختن تنش در درياي مديترانه و درياي اژه در نظر دارد نقش مهمي در اين منطقه را ايفا كند و با سهيم شدن در منابع نفت و گاز، به نقش آفريني خود در روند اوضاع سياسي و اقتصادي اين منطقه ادامه دهد.