پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ايران كشوري جذاب براي حوزه بالكان است
جمعه، 11 اسفند 1396 - 13:15 کد خبر:28084
مسعود خوانساري


مسعود خوانساري رئيس اتاق تهران و مسئول هيات اقتصادي در سفر ظريف به بالكان و اروپاي شرقي، اهداف اقتصادي اين سفر را تشريح كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از  سايت خبري شعار سال، وزير امور خارجه كشورمان سفر خود به اروپاي شرقي و بالكان را با بگراد آغاز كرد. ايشان در اين سفر با همتاي صرب خود ديدار و در كنفرانس مطبوعاتي با وزير خارجه صربستان نتايج اين سفر را تشريح كرد. 

منطقه بالكان از مناطق استراتژيك و قابل توجهي است كه جمهوري اسلامي ايران در دوران جديد تلاش دارد استراتژي خود را براي گسترش روابط با اين منطقه شكل دهد. در اين سفر، ظريف را هيات سياسي و اقتصادي نيز دنبال مي كند كه در ديدار با فعالين اقتصادي بررسي آينده روابط دو سويه را در دستور كار دارند.

در رابطه با اهداف اين سفر و همچنين هيات همراه با مسعود خوانساري رئيس اتاق تهران و مسئول هيات اقتصادي اين سفر گفت و گو كرده ايم كه از نظر مي گذرانيد.

  آقاي خوانساري در مورد اهداف سفر وزير خارجه به منطقه بالكان چه ارزيابي وجود دارد؟ ارتباط ايران از لحاظ اقتصادي با اين چهار كشور چگونه است؟ و اين‌كه چه حوزه‌هايي با هيئت هستند و چه اهدافي را دنبال مي‌كنند.

در اين سفر در معيت آقاي ظريف به مدت پنج روز ديدار از چهار كشور صربستان، بلغارستان، كرواسي و بوسني را داريم. اولين كشوري كه مي‌رويم، صربستان است. ما با اين كشورها قبل از تجزيه يوگسلاوي ارتباط اقتصادي نزديكي داشتيم. در حال حاضر سقف اعتبارات صادرات و واردات آنچنان كه بايد بالا نيست. حدودا 20 ميليون دلار مجموعه صادرات و واردات در سال را با بلگراد داريم. عمدتا صادرات ما به اين‌ كشورها مواد شيميايي و مواد پتروشيمي است.

واردات از اين‌ها نيز بيشتر حوزه صنايع ، قطعات خودرويي است. ظرفيت بسيار بالايي وجود دارد كه روابط خود را در حوزه توريسم و گردشگري گسترش دهيم و مي‌توانيم ارتباط بيشتري در اين موضوع داشته باشيم. به هر حال اگر شناخت بهتري دو طرف از همديگر داشته باشند، با تشكيل نمايشگاه هاي متعدد، چه در تهران و چه در اين‌ منطقه مي توانند شناخت بيشتري از هم پيدا كنند و يقينا موفقيتهايي رقم بزنند.

در بين اين كشورها چه سابقه روابطي را با بلغارستان داشته ايم؟

ارتباط با بلغارستان بسيار ارتباط طولاني‌اي است و قبل از فروپاشي شوروي موافقتنامه‌هاي زيادي را با بلغارستان داشتيم، واردات زيادي هم از بلغارستان داشتيم، به اين كشور صادرات بالايي نيز داشتيم و قبلا كميته‌هاي دوجانبه بين ايران و بلغارستان معمولا سالانه برگزار مي‌شد و ارتباطات از سطح بالايي برخوردار بود، بعد از فروپاشي ديگر آن كميته‌ها شكل نگرفته ولي ارتباط وجود دارد.

در حوزه بالكان چطور؟ روابط ايران با اين كشورها پس از تجزيه يوگسلاوي دچار آسيب شد؟

در بوسني و هرزگوين بعد از اين‌كه اين‌ كشورها از هم جدا شدند و همچنين كرواسي، ارتباط ما هيچ موقع با اين‌ها قطع نشده است، ولي سطح روابط تجاري‌مان با سفري كه صورت مي‌گيرد در معيت آقاي ظريف و هيئت همراه اقتصادي كه با ما هستند و شناختي كه دو طرف از همديگر پيدا مي‌كنند ؛ هم بنگاه‌هاي و شركت‌هاي اين‌ها و هم شركت‌هاي ما، من فكر مي‌كنم مي‌توانيم در آينده سطح روابط اقتصادي‌مان را به شكل محسوسي بيش از گذشته افزايش دهيم.

هيئت‌هاي اقتصادي همراه آقاي وزير بيشتر از چه بخش‌هايي هستند؟ هيئت‌هايي كه هستند، عمدتا از تجهيزات و صنايع پزشكي، برق، مواد شيميايي و از اين دست هستند. چه اهداف و درخواست‌هايي در جلساتي كه قرار است شكل گيرد دنبال مي شود؟ اين حوزه هم تمايل دارد روابط را با ايران گسترش دهد؟

ما براي مثال با تعداد زيادي از كشورهاي اين حوزه بحث ويزا را و تسهيلات ويزايي را داريم كه نياز هست به شكل دو طرفه لغو رواديد شكل گيرد، همچنان كه با صربستان انجام شده است، مشكلات بانكي كه كماكان وجود دارد و بايد حل و فصل شود و بيشتر آشنايي بنگاه‌ها و شركت‌هاي دوطرفه كه بتوانند با هم ارتباط برقرار كنند و از پتانسيل‌ها و مزيت‌هايي كه دو طرف دارند استفاده لازم را ببرند.

مشكلات بانكي قبل پس از برجام رفع نشده است؟

قبل از برجام كه ما روابط بانكي را كامل بسته شده مي ديديم. در حال حاضر بانك‌هاي كوچك ارتباط دارند، ولي بانك‌هاي بزرگ هنوز آن ارتباط كامل را نتوانسته‌اند برقرار كنند.

اين چهار كشور در كليت اروپا چطور ارزيابي مي‌شوند؟

چهار كشور كشورهاي بلوك شرق سابق هستند كه وابستگي به شوروي داشتند. در حال حاضر پيوستن به اتحاديه اروپا در حالي كه ارتباطشان را با شرق مثل روسيه كماكان حفظ كردند و ارتباط خوبي دارند، ولي با موافقتنامه‌هايي كه با اتحاديه اروپا داشتند در ارتباط با تعرفه‌ها، لغو رواديد، عضويت در شنگن را دنبال مي كنند و ارتباط خوبي با اروپاي غربي سابق دارند. گفته مي‌شود چون اين كشورها اقتصادهاي كوچكتري دارند، به نسبت اروپا غربي نگراني كمتري در رابطه با تحريمها عليه ايران دارند و از اين نظر تمايل بيشتري به روابط با ايران دارند.

آيا اين در رابطه با اين حوزه درست است ؟

بالاخره ايران كشوري است كه جذابيت‌هاي زيادي دارد؛ هم در ارتباط با واردات ايران و هم صادرات از ايران و طبيعتا اكثر كشورها اين تمايل را دارند، از طرف ديگر با توجه به اين‌كه درآمد و رفاه ايراني ها به سمت مسافرت و گردشگري كشيده است، اين هم زمينه‌اي است كه خيلي از اين كشورها از آن براي جذب گردشگر استقبال مي‌كنند. در بحث مبادله كالا، چه صادرات كشورها به ايران و چه ايران به اين كشورها، يك ارتباط دوطرفه وجود دارد و مزيتي كه هر دو طرف دارد ، يعني هم ما مي‌توانيم كالاهاي زيادي را صادر كنيم به اين كشور‌ها و هم برعكس. طبيعتا چون اين‌ها در بلوك شرق قرار داشتند، نگراني‌هاي غرب را به معناي واقعي، كمتر دارند، چون اقتصادشان هم كوچك‌تر از اروپاي غربي است و نگراني به آن صورت را كمتر دارند.