پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بوشهر مركز توليد و سرمايه گذاري يونان
چهارشنبه، 9 اسفند 1396 - 22:55 کد خبر:28069

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري بوشهر گفت: با انعقاد تفاهم‌نامه اي با سرمايه‌گذاران يوناني، بوشهر به عنوان مركز توليد و صادرات صنعتي آنها تعيين شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا)، روابط عمومي استانداري بوشهر به نقل از سعيد زرين‌فر افزود: در اين ارتباط سرمايه‌گذاران يوناني از ظرفيت‌هاي اقتصادي و صنعتي بوشهر بازديد كردند و در نشست‌هاي مختلفي در بوشهر و تهران قراردادهايي منعقد و راهكارهاي لازم براي همكاري بخش خصوصي و دولتي با آنها ارائه شد.

وي، فعاليت در عرصه تجارت دريايي، صنعتي و توليدي را از برنامه‌هاي سرمايه‌گذار يوناني عنوان و اضافه كرد: بر اساس توافق‌هاي انجام شده قرار است مركز توليد پنل‌هاي خورشيدي در منطقه ويژه اقتصادي بوشهر ايجاد و ضمن تامين نيازهاي استان به ديگر استان‌‌ها و كشورهاي مختلف صادر شود.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري بوشهر با بيان اينكه ايجاد پنل‌هاي خورشيدي در ادارات و دستگاه‌هاي اجرايي الزامي شده است افزود: بر اساس مصوبه هيات دولت، قرار است 20 درصد انرژي مصرفي دستگاه‌هاي اجرايي از انرژي خورشيدي تامين شود.

زرين‌فر اظهاركرد: تامين برق مصرفي روشنايي معابر بوشهر از طريق انرژي خورشيدي از ديگر برنامه‌هاي سرمايه گذار يوناني است.

وي افزود: مشاركت بخش خصوصي و دولتي در توليد محصول پنل‌هاي خورشيدي در منطقه ويژه و انتقال تكنولوژي و دانش فني به كشور و استان بوشهر از برنامه‌هاي مهم سرمايه گدار يوناني است.

سرمايه گذار يوناني گفت: ظرفيت‌هاي مختلفي در حوزه اقتصادي و بندري در بوشهر مورد توجه است و اين شهر با برخورداري از قابليت بالا و داشتن موقعيت بندري و وجود منطقه ويژه اقتصادي، زمينه مناسبي براي توسعه سرمايه گذاري فراهم كرده است.

'يانيس واسالوس' افزود: سرمايه‌گذاري با همكاري بخش خصوصي و دولتي در منطقه ويژه اقتصادي بوشهر انجام مي شود و در كوتاهترين زمان به مرحله بهره‌برداري مي‌رسد.

اين سرمايه گذار يوناني توليد محصولات انرژي خورشيدي را از اولويت نخست سرمايه‌گذاري در منطقه ويژه بوشهر عنوان كرد و ادامه داد: انتقال دانش فني و تكنولوژي و صادرات محصولات به استان‌هاي ديگر و كشورهاي مورد نظر از ديگر برنامه‌هاي تدوين شده سرمايه‌گذاري در منطقه ويژه بوشهر است.

واسالوس با بيان اينكه هدف ما بيشتر اين است كه بوشهر به عنوان مركز توليد و صادرات كالاهاي توليدي قرار دهيم افزود: انتقال تكنولوژي صنايع لبنياتي و صادرات آن از ديگر برنامه‌هاي مورد توجه است كه از طريق بوشهر به كشورهاي همسايه صادر شود.

وي، روابط ايران و يونان را بسيار مثبت و قابل توجه دانست و گفت: دو كشور با داشتن سابقه تاريخي و تمدني و وجود تفاهم در زمينه‌هاي مختلف، مي‌توانند زمينه همكاري و تعامل اقتصادي و تجاري خود را افزايش دهند.

اين سرمايه گذار يوناني با بيان اينكه ايران داراي امكانات و ظرفيت‌هاي بسيار فراواني براي فعاليت هاي تجاري و اقتصادي است گفت: در بوشهر امكانات و موقعيت‌هاي خوبي براي سرمايه گذاري وجود دارد كه اين مهم مورد توجه قرار گرفته است.