پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : گسترش همكاري ايران و روماني در حوزه انرژي
دوشنبه، 22 آبان 1396 - 10:49 کد خبر:27158
شركت‌هاي رومانيايي علاقه‌مند به حضور در پروژه‌هاي صنعت نفت ايران هستند، و براي ساخت تجهيزات نفت و گاز، و مشاركت با شركت‌هاي ايراني اعلام آمادگي كرده‌اند.


زماني نيا درباره گسترش همكاري در بخش انرژي با رييس گروه دوستي پارلمان روماني ديدار و گفتگو كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، زمينه‌هاي گسترش همكاري ايران و روماني در حوزه انرژي بررسي شد.

  اميرحسين زماني نيا معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت در خصوص روابط تاريخي ايران و روماني، اظهار كرد: اين كشور علاقه‌مند به دريافت گاز از ايران است و راه‌هاي همكاري در اين بخش بررسي شد.

وي با بيان اين كه شركت‌هاي رومانيايي علاقه‌مند به حضور در پروژه‌هاي صنعت نفت ايران هستند، افزود: آنها همچنين براي ساخت تجهيزات نفت و گاز و مشاركت با شركت‌هاي ايراني اعلام آمادگي كرده‌اند.

با روي كار آمدن دولت تدبير و اميد، ديدارهاي متعددي در سطح دولتي، پارلماني و بخش خصوصي ميان دو كشور انجام شده است كه در اغلب آنها بر همكاري‌ها در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي تاكيد شده است.

روماني بزرگترين كشور حوزه بالكان نهمين رتبه را از بُعد مساحت، ميان اتحاديه اروپايي داراست. اين كشور با مجارستان از شمال غرب، صربستان از جنوب غرب، اوكراين از شمال، بلغارستان از جنوب، مولداوي از شمال شرق و درياي سياه از شرق داراي مرز مشترك است. پايتخت آن بخارست با آب و هوايي معتدل در جنوب كشور واقع است.

اين شهر ششمين شهر بزرگ اتحاديه اروپايي به شمار مي‌آيد.