پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : صدرنشيني شهرهاي گردشگرپذير يونان
چهارشنبه، 17 آبان 1396 - 16:32 کد خبر:27122
يك شهر موفق ديگر در يونان، آتن پايتخت اين كشور است كه دومين رشد بزرگ را به نام خودش ثبت كرد. اين شهر با رشد ۱۰ درصدي نسبت به سال پيش خودش، چند گام به جلو برداشت.


شهر «هراكليون» در يونان به‌عنوان شهري كه پرسرعت‌ترين رشد توريستي را در اروپاي ۲۰۱۷ تجربه كرد، شناخته شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از تلگراف، شهر هراكليون شهري از جزيره كرت در يونان كه موفق شد ۱۱ درصد توريست بيشتري در سال ۲۰۱۷ جذب كند، پرسرعت‌ترين شهر اروپا از نظر گسترش توريسم شناخته شد.

برمبناي اطلاعات جديد كه از سوي «يورو مونيتور» منتشر شده اين شهر بيشترين رشد گردشگري را در سال ۲۰۱۷ به نسبت سال پيش خودش، تجربه كرد.

يك شهر موفق ديگر در يونان، آتن پايتخت اين كشور است كه دومين رشد بزرگ را به نام خودش ثبت كرد. اين شهر با رشد ۱۰ درصدي نسبت به سال پيش خودش، چند گام به جلو برداشت.

شهر ارتوين در شمال شرقي تركيه نيز با رشدي بيشتر از ۹درصد، سومين جايگاه را از نظر رشد گردشگرپذيري در اروپا به دست آورد.

شهر هراكليون به عنوان شهري خوانده شده كه بيشترين بازديدكننده‌ها مي‌توانند خودشان را به هر طريقي، از طريق هوايي، زميني، با قايق‌هاي موتوري يا از طريق ماشين در جاده‌هاي باريك، به آن برسانند.

اين شهر هنوز هويت شهر مديترانه‌اي باستاني خود را حفظ كرده و با تاريخ طولاني مدت خود از مكان‌هاي غني و زيبايش براي جذب گردشگر بهره مي‌گيرد.

موزه معماري هراكليون به عنوان بزرگترين مركز نمايش آثار به جا مانده از تمدن باستان مربوط به عصر مفرغ كرت شناخته مي‌شود.  

آرتوين در شمال شرق تركيه شهري است كه بريتانيايي‌ها به آن علاقه‌مند شده‌اند و گرجستاني‌ها نيز به آن بسيار سفر مي‌كنند.

دنسپار مركز جزيره اندونزيايي بالي نيز در همين حال بيشترين رشد گردشگرپذيري را در جهان به نام خود كرد و با افزيش ۵۰ درصدي پذيرش توريست نسبت به سال پيش تجربه جالبي كسب كرد. جاكارتا، پايتخت اندونزي نيز رشدي كمي كمتر از ۵۰ درصد را كسب كرد و ميزان ورود گردشگران به دهلي در هند نيز به اندازه يك سوم سال پيش خود افزايش يافت.

اين آمار كه از سوي «يورومونتيور اينترنشنال» تحليل‌گر داده‌هاي توريستي ارايه شده ۱۰۰ شهر برجسته دنيا از نظر ورود گردشگران را نيز معرفي كرده‌است و با توجه به ظرفيت آنها تا سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۵ ميزان گردشگرپذيري آنها را اعلام كرده است.

هنگ‌كنگ با ۲۶.۶ ميليون بازديدكننده بالاترين گردشگرپذيري را در سال ۲۰۱۶ داشت. آمار ديگر شهرهاي گردشگرپذير چنين بوده است: (آمار برحسب ميليون نفر است)

در عين حال پيش‌بيني مي‌شود هنگ‌كنگ بتواند تا سال ۲۰۲۵ همچنان جايگاه نخست را داشته باشد و آمار گردشگران خود را به رقم ۴۴.۱ ميليون نفر برساند. ديگر پيش‌بيني‌ها چنين است:

به اين ترتيب مي‌توان متوجه شد كه شهرهاي آسيايي موفق مي‌شوند تا لندن و پاريس را از پنج شهر راس شهرهاي گردشگرپذير جهان خارج كنند.

كارنامه شهرهاي آسيايي در جذب توريست

در سال ۲۰۱۰ از ميان ۱۰۰ شهري كه بيشترين گردشگران را به خود اختصاص داده بودند، ۳۴ شهر آسيايي بودند. اين رقم امسال به ۴۱ شهر افزايش يافته وتا سال ۲۰۲۵ به ۴۷ شهر افزايش خواهد يافت.

اين گزارش نشان مي‌دهد شهرهاي منطقه آسياپاسيفيك چشم‌انداز گسترده‌تري براي جذب گردشگر خواهند داشت و رشد خود را در آينده بيشتر خواهند كرد.

در اين ميان در اين گزارش ياد شده كه سئول پايتخت كره جنوبي رشد گردشگرپذيري خود را از دست داده و ۱۵ درصد كاهش گردشگر داشته‌است.

در عين حال برمبناي اين گزارش صنعت توريسم اروپا در ادامه حملات تروريستي با آثار مشهودي روبه روشده است. با اين حال ۱۰ شهر اصلي اروپايي در ميزان گردشگرپذيري جايگاه خود را حفظ كرده‌اند. هرچند در اين ميان پاريس جايگاه پايين‌تري در سال ۲۰۱۷ داشته كه پس از دو حمله تروريستي گسترده در سال ۲۰۱۵ اين تغيير ايجاد شده است.

آمار ميزان گردشگران شهرهاي اروپايي در سال ۲۰۱۷ چنين است:

چنانكه در آمار بالا مشخص است، ميزان ورود گردشگران به استانبول و آنتاليا به نحو چشمگيري كاهش يافته است.   كشور تركيه با توجه به جنگ در كشور همسايه سوريه و درگيري‌هاي داخلي خودش و حملات تروريستي از سوي داعش و نبرد با كردهاي پ‌ك‌ك و كودتاي شكست خورده سال ۲۰۱۶ با اين كاهش روبه روشده‌است.

اين گزارش حاكي است در آمريكا، كانكون مكزيك از بالاترين رشد گردشگرپذيري برخوردار بوده و پنجمين شهر در ميان بيشترين شهرهاي گردشگرپذير بوده است. نيويورك در راس قرار دارد و پس از آن ميامي، لاس‌وگاس و لس‌آنجلس جاي دارند.