پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تحول در روابط گردشگري ايران و صربستان
دوشنبه، 10 مهر 1396 - 08:39 کد خبر:26834
از ماه آينده قرار است پرواز مستقيمي بين بلگراد و تهران برقرار شود در اين صورت رفت و آمدها به اين كشور زياد خواهد شد. البته در فصل تابستان نيز پرواز مستقيمي وجود داشت كه مهلت آن تمام شد و مسافران آن نيز با ويزا به صربستان رفتند.


صرب‌ها در تلاشند تا روابط گردشگري خود را با ايران بيشتر كنند به همين دليل پس از مطالعه روي ذائقه ايراني‌ها و لغو رواديد قرار است خط هوايي مستقيم نيز بين تهران و بلگراد ايجاد شود.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از مهر، ارديبهشت ماه امسال بود كه رئيس سابق سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري ايران در ديدار «ولادان ووكوساوليويچ» وزير فرهنگ و رسانه صربستان در تهران گفتگو كرد و از رويكرد تازه ايران براي ايجاد روابط دوجانبه و چندجانبه با ديگر كشورها با محوريت تعاملات فرهنگي و گردشگري خبر داد.

پيش از اين هم رفت و آمدها از صربستان براي ملاقات با روسا و مسئولان مختلف ايران از جمله در حوزه‌هاي اقتصادي زياد بود و ايران نيز تصميم گرفته بود كه در حوزه روابط با صربستان فعال تر عمل كند. بر همين اساس، زمينه‌هاي توسعه روابط در حوزه‌هاي مختلف مورد تاكيد دو كشور قرار گرفت. پيش از اين، برقراري پرواز مستقيم، ارائه تسهيلات صدور و يا لغو رواديد و همكاري هاي بانكي ميان ايران و صربستان در دستوركار دو كشور قرار گرفته بود.

اسفندماه سال گذشته و در سفر علاء‌الدين بروجردي رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي به صربستان نيز دولت اين كشور اعلام كرد كه اراده جدي براي توسعه تجارت بين دو كشور دارد و خواستار امضاي موافقت‌نامه تجارت آزاد بين صربستان و ايران شد.

همان موقع اولين تور گردشگري ايران شامل حدود ۲۰۰ گردشگر هنگام ورود به صربستان در مراسم ويژه‌اي مورد استقبال معاون نخست وزير و وزير گردشگري، تجارت و ارتباطات صربستان و همچنين سفير ايران قرار گرفتند.

راسيم لياييچ معاون نخست وزير و وزير گردشگري، تجارت و ارتباطات صربستان در اين مراسم كه مجيد فهيم‌پور سفير كشورمان در بلگراد هم درآن حضور داشت با اشاره به اينكه سفر اين گروه از گردشگران ايراني به صربستان اولين گام در گسترش همكاري هاي گردشگري دو كشور پس از امضاي توافق نامه در اين زمينه در سال گذشته است ابراز اميدواري كرد كه مهمانان ايراني علاقمند به صربستان در آينده بيشتر شوند.

معاون نخست وزير صربستان در اين مراسم كه در سازمان گردشگري صربستان برگزار شد آن روز را براي صنعت گردشگري صربستان و همچنين در روابط صربستان و ايران روز بزرگي خواند و گفت: بر اين باورم كه پس از ديدار از مناظر مختلف و اقامت در كشورمان تصوير و ديگاه خوبي را از صربستان خواهيد داشت.

استقبال از ايراني‌ها در بدو ورود به صربستان

«ماريا لابوويچ» رئيس سازمان گردشگري صربستان نيز ضمن خوش آمدگويي به گردشگران ايراني با اشاره به اينكه حدود ۲۰۰ گردشگر ايراني ۴ روز در صربستان اقامت مي‌كنند، گفت كه مهمانان ايراني اين فرصت را خواهند داشت كه از اماكن ديدني پايتخت و همچنين شهر نووي ساد، فروشكا گورا، سرمسكا كارلوويتسا بازديد كنند.

راسيم لياييچ معاون نخست وزير صربستان همچنين امضاي توافقنامه همكاري هاي گردشگري بين صربستان و ايران در دسامبر گذشته در تهران را اولين گام و ورود اولين گروه گردشگران ايراني به صربستان را دومين گام مهم در گسترش همكاري هايي دو كشور دانست.

به دنبال افزايش همكاري‌هاي گردشگري بين تهران و بلگراد شهريورماه امسال دفتر مطبوعاتي دولت صربستان اعلام كرد: شهروندان ايران و هند نيازي به دريافت ويزا براي سفر به صربستان ندارند. كشور صربستان با توجه به منافع گردشگري و جلب شهروندان اين كشورها براي سفر توريستي، رواديد را لغو كرد. تصميم مربوطه در جريان نشست روز۲۲ ماه اوت سال ۲۰۱۷ دولت جمهوري صربستان اتخاذ شد. مطابق با اين تصميم ورود گردشگران اين كشورها و سرمايه گذاران بالقوه، جو كاري مطلوبي ايجاد خواهد كرد و باعث رشد مناسبات با اين دوكشور و صعود آن به سطح بالاتري خواهد شد.

جلوگيري از ورود بي‌ضابطه ايراني‌ها

از زماني كه كشور صربستان اعلام كرد كه ويزاي گردشگري اين كشور براي اتباع هندي و ايراني لغو شده است، بسياري از ايراني‌ها چمدان‌هاي خود را بستند و راهي شدند اما برخي از آن‌ها به تاريخ لغو ويزا دقت نكرده بودند چرا كه اين لغو ويزا از يازدهم شهريورماه اجرايي مي‌شد برخي ديگر هم به واسطه مشكلاتي كه در پاسپورت داشتند اجازه ورود نگرفتند. به همين دليل نتوانستند به صربستان وارد شوند و به تركيه ديپورت شدند.

يعقوب قاسمي مجري تورهاي گردشگري صربستان و از فعالان حوزه تورهاي ورودي در گفتگو با خبرنگار مهر بيان كرد: علت برگشت اين گردشگران نداشتن واچر هتل و يا مشكل در پاسپورت و در اختيار نداشتن پول كافي بوده است. اگرچه صربستان ويزاي خود را براي ايراني‌ها لغو كرد اما اعلام كرد كه بايد هر كسي كه وارد كشور مي‌شود از قبل برنامه‌اش مشخص باشد يعني بداند كدام هتل قرار است برود و از قبل هزينه آن را نيز پرداخت كرده باشد و يا بابت هر روز كه در آنجا اقامت دارد، حداقل ۱۰۰ يورو با خود همراه داشته باشد. اصلا اين طور نيست كه وقتي ويزا لغو شد هر كسي بتواند چمدان بسته و وارد كشور ديگري شود.

از ماه آينده قرار است پرواز مستقيمي بين بلگراد و تهران برقرار شود در اين صورت رفت و آمدها به اين كشور زياد خواهد شد. البته در فصل تابستان نيز پرواز مستقيمي وجود داشت كه مهلت آن تمام شد و مسافران آن نيز با ويزا به صربستان رفتند.

مسافراني كه مي خواستند از ايران به صربستان با تور گردشگري بروند بايد بابت ويزا تنها ۷ دلار مي‌پرداختند اين هزينه اگرچه زياد نبود اما همين هزينه نيز از مبلغ تورهاي گردشگري حذف شد. اما افرادي كه انفرادي به اين كشور مي رفتند ۹۸ دلار بايد مي پرداختند.

تلاش براي معرفي ايران به صرب‌ها

با لغو ويزاي صربستان و ايجاد پرواز مستقيم براي اين كشور، ميزان حجم ورود گردشگران ايراني به كشور صرب‌ها افزايش مي‌يابد چرا كه اين كشور در همسايگي كشورهايي از جمله بلغارستان و كرواسي و بوسني و هرزگوين قرار دارد و در واقع كشوري نزديك به اروپاست. اجراي چنين سياست هايي با كشورهاي ديگر موجب شده تا صنعت گردشگري آنها رونق بگيرد مانند گرجستان كه به تازگي يكي از مقاصد مهم گردشگران ايراني شده بود و سالانه ارز زيادي از ايران روانه اين كشور براي ديدن دو شهر تفليس و باتومي مي‌شود.

اما از آن سو قرار است چقدر گردشگر به ايران آمده و صنعت گردشگري ما را رونق دهند؟ آيا برنامه‌اي براي ورود صرب‌ها به ايران وجود دارد؟ در اين باره هم يعقوب قاسمي گفت كه آمار ورود گردشگران صرب به ايران زياد نيست. تنها ۶ گروه سالانه به ايران مي‌آمد. اما قرار است تورهاي گردشگري از صربستان به ايران برگزار شود چون پرواز مستقيم هر هفته برقرار خواهد شد.  حتي در نظر گرفته شده تا تعدادي از مديران رسانه‌ها و اژانس‌هاي مسافرتي صرب به ايران آمده و از جاذبه‌هاي گردشگري ايران براي شناسايي ديدن كنند.

گردشگران صرب مانند گردشگران كشورهاي ديگر بيشتر از مسير سنتي و گردشگري ايران بازديد مي‌كنند يعني شهرهاي تهران، اصفهان، يزد و كاشان.  فعالان گردشگري ايران، مي‌خواهند كرمان و برخي از شهرهاي شمالي را نيز به پكيج آنها اضافه كند. هر چند كه بيشتر گردشگران ترجيح مي دهند كه همان راه كلاسيك را طي كنند.  

اكنون عزم صربستان بر گسترش راوبط بهتر با ايران است به همين دليل آن‌ها از سال گذشته مطالعات خود را درباره گردشگران ايراني، ذائقه آنها و علاقه‌مندي‌هاي آنها شروع كرده‌اند تا هر چه بيشتر از بازار گردشگران ايران بهره ببرند. اقدامي كه مي‌بايست ايران نيز انجام دهد.

قاسمي در اين باره از برگزاري شب ايراني در صربستان خبر داد و گفت: يك ماه ديگر اين همايش برگزار خواهد شد تا آنها با جاذبه‌هاي ايران بيشتر آشنا شوند. همچنين مي خواهيم تعدادي از فعالان گردشگري صربستان را به ايران آورده و ظرفيت ها را به آنها معرفي كنيم.

فاطيما كريمي