پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اخراج ديپلمات‌هاي امريكايي از روسيه
شنبه، 7 مرداد 1396 - 08:13 کد خبر:26358

وزارت خارجه روسيه روز جمعه رسما اعلام كرد كه تعداد كارمندان ديپلماتيك ايالات متحده در روسيه بايد كاهش يابد و كشور را ترك كنند و دو ملك ديپلماتيك ايالت متحده در روسيه نيز ضبط خواهد شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اعتماد،  پاسخ تندي كه روسيه در خصوص تصويب تحريم‌هاي جديد كنگره امريكا يك روز پيش از آن عليه مسكو انجام داد.

اين قانون جديد روسيه، سفارت ايالات متحده در مسكو كنسولگري اين كشور را در سنت پترزبورگ، يكاترينبورگ و ولادي‌وستوك را در بر مي‌گيرد و بايد تعداد كاركنان امريكايي در روسيه به تعداد برابر كاركنان روسي در ايالات متحده تا يكم سپتامبر برسد. همچنين روسيه از اول آگوست تاسيسات ايالات متحده كه در مسكو و خارج از مسكو قرار دارد را نيز ضبط خواهد كرد. در اين بيانيه همچنين آمده است كه هرگونه اقدام يكجانبه توسط مقامات امريكايي براي كاهش تعداد ديپلمات‌هاي ما در ايالات متحده با پاسخ همسان مواجه خواهد شد. گفتني است ٣٥ ديپلمات روسي از دسامبر در ايالات متحده به دليل تحريم‌هاي اعمال شده توسط باراك اوباما در واكنش به دخالت روسيه در انتخابات سال٢٠١٦ امريكا از اين كشور اخراج شدند. اين تحريم‌ها نيز شامل بسته شدن دو خانه روسي در مريلند و نيويورك بود كه به گفته مقامات امريكايي براي اهداف اطلاعاتي استفاده مي‌شد. سفير ايالات متحده در روسيه طي بيانيه‌اي به CNN گفت: نااميدي و اعتراض شديد خود را درخصوص تصميم مسكو براي اخراج ديپلمات‌هاي امريكايي ابراز مي‌كنيم. وي مي‌افزايد: ما اطلاعيه دولت روسيه را دريافت كرده‌ايم و اين موضوع را نيز به واشنگتن منتقل كرديم.

گفتني است اين اقدام مسكو پس از آن صورت گرفت كه مجلس سناي امريكا قوانين گسترده‌اي را عليه تحريم‌هاي روسيه بر مبناي دخالت اين كشور در انتخابات سال ٢٠١٦امريكا، ضميمه كردن كريمه به خاك خود و عمليات نظامي در شرق اوكراين را به تصويب رساند و اين لايحه توانايي‌هاي رييس‌جمهور ترامپ را براي حذف يا محدود كردن آنها نيز از بين مي‌برد. مسكو از آنجايي كه اميد فراواني داشت كه با روي كار آمدن دونالد ترامپ حتي تحريم‌هاي گذشته‌اي كه از سوي باراك اوباما وضع شده بود را لغو كند و در آن دوره به تحريم‌هاي باراك اوباما واكنش جدي نشان نداد، اما اكنون در چرخه برگشت‌ناپذيري قرار گرفته كه نزديكي روابط مسكو-واشنگتن را با وجود تمايل دو رييس‌جمهور عملا غير ممكن جلوه مي‌دهد.