پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ايران و مجارستان در حوزه نفت همكاري مي كنند
جمعه، 8 اردیبهشت 1396 - 09:03 کد خبر:25709
شمار كاركنان شركت نفت و گاز مجارستان بيش از ٢٦ هزار نفر است، اين شركت در اروپا، خاورميانه، آفريقا و كشورهاي مستقل همسود ٢ هزار جايگاه عرضه سوخت و خدمات دارد و انحصار بازار نفت و گاز در كشورهاي مجارستان و اسلواكي، در اختيار اين شركت است.


معاون امور بين الملل وزير نفت با بيان اين كه شركت نفت و گاز مجارستان (MOL) علاقه‎مند به فعاليت در بخش ازدياد برداشت است، گفت: اين شركت مجارستاني در اين زمينه تخصص ٧٠ ساله دارد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از وزارت نفت،  اميرحسين زماني نيا عصر ديروز پس از ديدار با گاشو، معاون شركت نفت و گاز مجارستان (MOL)، يانوش كواچ، سفير اين كشور و هيئت همراه اظهار كرد: در اين ملاقات فرصت‌هاي سرمايه گذاري در صنعت نفت و گاز ايران بررسي شد.

وي با بيان اين كه MOL از علاقه‌مندي خود براي همكاري بلندمدت با شركت‌هاي ايراني خبر داده است، تصريح كرد: حضور و مشاركت در پروژه‌هاي صادراتي گاز ايران، خط لوله و انتقال گاز، از محورهاي مورد علاقه اين شركت براي همكاري با صنعت نفت ايران بوده است.

معاون وزير نفت در امور بين الملل و بازرگاني، خريد گاز مايع (LPG) و حضور در پروژه‌هاي پالايشگاهي، گاز طبيعي مايع شده (LNG) و ان جي ال (NGLs) را از ديگر محورهاي مورد مذاكره با اين شركت مجارستاني اعلام كرد و يادآور شد: اين شركت تحت پوشش دولت مجارستان و عمده سهام آن در اختيار دولت است، ضمن اين كه شركت نفت عمان از سهامداران اين شركت نيز به شمار مي‌آيد.

به گفته زماني نيا، شركت نفت و گاز مجارستان در پروژه‌هاي نفت و گاز ٣٣ كشور فعاليت‌هاي عملياتي دارد.

معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت با اشاره به اين كه اين شركت همچنين يك محموله نفت خام از ايران خريداري كرده است، افزود: هم اكنون نفت خام ايران در پالايشگاه‌هاي مجارستان مصرف مي‌شود و قرار است نتيجه پالايش و سازگاري پالايشگاه‌هاي آنها با نفت خام ايران براي خريدهاي آينده بررسي شود.

هيئت نفتي مجارستان پيش از اين ديدار با علي كاردر، مديرعامل شركت ملي نفت ايران ديدار و مذاكره داشته است.

شركت نفت و گاز مجارستان در حوزه‌هاي اكتشاف، استخراج، پالايش و بازاريابي نفت خام و گاز طبيعي، همچنين توليد محصولات پتروشيمي فعاليت مي‌كند.

شمار كاركنان شركت نفت و گاز مجارستان بيش از ٢٦ هزار نفر است، اين شركت در اروپا، خاورميانه، آفريقا و كشورهاي مستقل همسود ٢ هزار جايگاه عرضه سوخت و خدمات دارد و انحصار بازار نفت و گاز در كشورهاي مجارستان و اسلواكي، در اختيار اين شركت است.

شركت نفت و گاز مجارستان داراي چهار پالايشگاه با ظرفيت ٤١٧ هزار بشكه در روز است، MOL دومين شركت بزرگ در اروپاي مركزي و شرقي به شمار مي‌آيد.