پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ايران چگونه به كولاكوويچ رسيد؟
سه شنبه، 19 بهمن 1395 - 11:43 کد خبر:25135
ايگور كولاكوويچ در قياس با خوليو ولاسكو، رائول لوزانو و اسلوبودان كواچ، سرمربيان قبلي تيم ملي واليبال كشورمان، شناخته‌شده نيست اما رزومه‌اي دارد كه حاكي از سوابق خوب او در تيم‌هايي است كه سرمربيگري آنها را بر عهده داشته است.


بن‌بست فدراسيون واليبال در مذاكره با مربيان بزرگ واليبال دنيا انتخاب ايگور كولاكوويچ را در پي داشت. گزينه كمترشناخته‌شده‌اي كه در چند ماه گذشته اصلا اسمي از او برده نشده بود.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از شرق، محمدرضا داورزني، سرپرست فدراسيون واليبال در حالي رايزني‌هايش را براي انتخاب سرمربي تيم ملي شروع كرد كه از همان ابتدا نام مربيان مطرح و طرازاولي مانند آندره آناستازي (ايتاليايي)، مارسلو مندس (آرژانتيني)، فرديناندو دجورجي (ايتاليايي)، گلن هوگ (كانادايي)، برناردو رزنده (برزيلي) و رادوستين استويچف (بلغارستاني) را روي تخته اتاقش نوشت، مربياني كه داورزني با هيچ‌يك از آنها به توافق نرسيد. آناستازي به‌خاطر مسائل مالي با فدراسيون كنار نيامد. مندس تا سال ۲۰۱۹ با باشگاه «ساداكروزيرو» برزيل قرارداد داشت. رزنده حاضر به اين نشد برزيل را ترك كند. هوگ سرمربيگري در تيم‌هاي باشگاهي را بر تيم ملي ترجيح داد.  دجورجي هم پيشنهاد سرمربيگري تيم ملي لهستان را پذيرفت. مذاكرات فدراسيوني‌ها از ميان اين نفرات، بيشتر از همه با استويچف به طول انجاميد. به طوري كه اين بلغاري سفر چندروزه‌اي به تهران داشت و رقابت‌هاي ليگ را از نزديك ديد و بازديدي هم از امكانات واليبال ايران داشت. اما از صحبت‌هاي استويچف مشخص بود كه او نيز روي نيمكت مربيگري تيم ملي واليبال ايران نمي‌نشيند. استويچف اعتقاد داشت سرمربيگري تيمي را مي‌پذيرد كه در المپيك ٢٠٢٠ مدال بگيرد.  فدراسيوني‌ها بعد از استويچف در حالي رايزني‌هاي خود را با كولاكوويچ شروع كردند كه او بلافاصله تصميم گرفت به تهران بيايد. اين مربي مونته‌نگرويي به محض ورودش به تهران به صراحت گفت تمايل زيادي براي نشستن روي نيمكت مربيگري ايران دارد. او حتي اين جمله را در مقابل خبرنگاران به زبان آورد كه اگر غير از اين بود، هرگز به ايران نمي‌آمد.

مربي ناشناخته  اما  باسابقه
ايگور كولاكوويچ در قياس با خوليو ولاسكو، رائول لوزانو و اسلوبودان كواچ، سرمربيان قبلي تيم ملي واليبال كشورمان، شناخته‌شده نيست اما رزومه‌اي دارد كه حاكي از سوابق خوب او در تيم‌هايي است كه سرمربيگري آنها را بر عهده داشته است.  اين مربي ٥١ساله در سال‌هاي ٢٠٠٦ تا ٢٠١٤ سرمربي تيم ملي واليبال صربستان بود و اين تيم را به‌عنوان چهارمي مسابقات قهرماني جهان ٢٠٠٦ رساند. به اعتقاد كارشناسان بين‌المللي واليبال دنيا، قهرماني صربستان در ليگ جهاني سال ٢٠١٦ نيز حاصل كار اين مربي در مدت حضورش در تيم ملي صربستان بوده است. اين مربي بين‌المللي واليبال كه سابقه هدايت تيم‌هاي باشگاهي را هم دارد، ٢٣ مدال در كارنامه دارد كه ١٣ مدال آن طلاست. كولاكوويچ در ليگ فرانسه، ليگ اسلووني و ليگ مونته‌نگرو هم سرمربيگري كرده است بااين‌حال دوران طلايي‌اش در تيم ملي صربستان بين سال‌هاي ٢٠٠٦ تا ٢٠١٤ بوده كه افتخارات زيادي در عرصه ملي از جمله قهرماني اروپا كسب كرد.  او به‌عنوان پاسور در تيم‌هاي مختلفي بازي كرده كه دو عنوان قهرماني در ليگ يوگسلاوي، يك عنوان قهرماني در جام يوگسلاوي و نايب‌قهرماني در جام قهرماني اروپا با تيم پارتيزان بلگراد از جمله افتخاراتش در دوران حرفه‌اي بازيكني است.

امضاي قرارداد ٢+٢ با كولاكوويچ
فدراسيون واليبال همان‌طور كه مي‌خواست، قرارداد ۲+۲ را با ايگور كولاكوويچ امضا مي‌كند. قراردادي كه به نظر مي‌رسيد استويچف علاقه‌اي نداشت زير بار آن برود. استويچف قراردادي چهارساله تا المپيك ۲۰۲۰ با اختيارات تام مي‌خواست. اما فدراسيون در نظر داشت قراردادي با شرط امضا كند.  داورزني مي‌گويد: «گزينه‌هاي اصلي ما استويچف و كولاكوويچ بودند. با توجه به اينكه استويچف برنامه‌اي ارائه داده بود كه در نظر داشت مديريت تيم را از دور بر عهده بگيرد و سال ۲۰۱۸ به تيم اضافه شود، به اين نتيجه رسيديم از بين اين مربيان، كولاكوويچ را انتخاب كنيم. برنامه‌اي را انتخاب كرديم كه به‌عنوان يك مدل روز مي‌تواند ما را به موفقيت برساند. در همين راستا براي آمادگي بازيكنان و قرارگرفتن در ميان بهترين‌هاي جهان تا سال ۲۰۱۸ تحت پروژه ۲ + ۲ با كولاكوويچ همكاري مي‌كنيم. پس از ارزيابي عملكرد دوطرفه تصميم مي‌گيريم كه تا سال ۲۰۲۰ همكاري ادامه داشته باشد يا نه. ما ادعاي حضور در بين چهار تيم برتر جهان را داريم. به همين بهانه مي‌خواهيم با پروژه ۲ + ۲ در بين قدرت‌هاي جهان قرار بگيريم و براي اين امر بايد بتوانيم با چهار تيم اول جهان رقابت و خواسته‌ مردم را فراهم كنيم».

به گفته سرپرست فدراسيون واليبال دستياران كولاكوويچ از بين مربيان خارجي و ايراني انتخاب مي‌شود. او هفته آينده براي امضاي قراردادش به تهران مي‌آيد. نظارت بر بازي‌هاي حساس مرحله پلي‌آف ليگ و انتخاب بازيكنان برتر براي دعوت به اردوي تيم ملي واليبال از ديگر برنامه‌هاي سرمربي جديد تيم ملي در مدت حضورش در ايران است. رقابت‌هاي ليگ ۲۵ اسفندماه به پايان مي‌رسد و نخستين اردوي تيم ملي براي حضور در رويدادهاي پيش‌رو بعد از تعطيلات نوروز سال ۹۶ آغاز مي‌شود.

كولاكوويچ  بايد حمايت شود
ايگور كولاكوويچ در شرايطي مسئوليت واليبال ايران را قبول كرده كه هنوز اهالي اين رشته به حضور او در تيم ملي واكنش نشان نداده‌اند. كارشناسان بر اين باورند كه بايد در اين برهه از زمان از اين مربي حمايت شود تا بتواند به نتيجه برسد.  ناصر شهنازي، مربي واليبال كشورمان مي‌گويد: «كولاكوويچ كارنامه موفقي با تيم صربستان و همچنين در عرصه باشگاهي دارد. من شخصا اظهارنظر خاصي راجع ‌به او ندارم زيرا شناخت دقيقي از او ندارم. معتقدم تمامي حمايت‌ها بايد اكنون از او صورت بگيرد. اما درباره ارزيابي عملكرد او و اينكه كمك‌حال واليبال ايران خواهد بود، كمي زود است و حداقل دو سال زمان مي‌برد. راجع به كادر فني و انتخاب كمك‌مربيان بايد كولاكوويچ آزادي عمل كامل داشته باشد. فدراسيون مي‌تواند گزينه‌هايي را براي كمك به او معرفي كند ولي در نهايت بايد سرمربي كادرش را انتخاب كند. به نظرم تفاوتي ندارد كمك‌ها ايراني باشند يا خارجي، بلكه تنها پيشرفت واليبال ايران و رسيدن به اهداف بايد در دستور كار قرار گيرد». مصطفي كارخانه، پرافتخارترين مربي واليبال ايران نيز معتقد است نبايد در اين مدت كوتاه توقع بازيكن‌سازي از كولاكوويچ داشت: «بايد از اين انتخاب حمايت كنيم تا تيم ملي از اين بلاتكليفي خارج شود. خوشبختانه در اوج ليگ برتر هستيم و كولاكوويچ پس از ديدن يكي از بهترين بازي‌هاي ليگ و اكثر ملي‌پوشان، دست به اين انتخاب زد. بضاعت واليبال ما بالاست و كولاكوويچ مسئوليت سنگيني را برعهده گرفته است. توانايي تيمي ايران بالاست و او بايد به خوبي از اين توانايي استفاده كند.  بازيكنان تيم ملي در سال‌هاي گذشته آن‌قدر در مسابقات مختلف شركت كرده‌اند كه به خودباوري لازم رسيده‌اند و جاي نگراني از بابت آنها در مسابقات پيش‌رو وجود ندارد. در اين مقطع كوتاه كه كولاكوويچ هدايت تيم ملي را برعهده دارد، نمي‌توان از او توقع بازيكن‌سازي داشت ولي بايد از نظرات او استفاده كرد. در مجموع بايد منتظر بود و به آينده دل‌ خوش كرد».