پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : **تـصـاويري زيبا از ليـوبـلـيـانـا**
دوشنبه، 1 شهریور 1395 - 07:29 کد خبر:23928
پايتخت اسلووني يكي از سرسبزترين و زيباترين پايتخت‌هاي جهان است و در سال 2016 جايزه پايتخت سبز را توسط كميسيون اروپا ‌ از آن خود كرد.


پايتخت اسلووني يكي از سرسبزترين و زيباترين پايتخت‌هاي جهان است و در سال 2016 جايزه پايتخت سبز را توسط كميسيون اروپا ‌ از آن خود كرد.
 
به گزارش پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از بلاغ، ترافيك اتومبيل‌ها به منطقه مركزي شهر محدود مي‌شود و بعد از آن رودخانه زمردي كه در قلب شهر جريان دارد نماي كلي يك پايتخت اروپايي را در ذهن‌تان دگرگون مي‌كند.
 
در تابستان‌ها كافه‌هاي اطراف رودخانه مملو از مردمي است كه ساعت‌هاي زيادي را براي نوشيدن يك قهوه و گپ و گفت صرف مي‌كنند و اگر خوب چشم بگرداني احساس مي‌كني يك مهماني شبانه در تمام شهر برپاست. پايتخت اسلووني معماري نيمه مدرن همراه با طراحي مينيماليستي را به شكل اعجاب‌آوري تركيب كرده است. ساختمان‌هاي اين شهر گرچه بسيار ساده هستند، اما زيبايي آنها هر توريستي را به خود جذب مي‌كند.

ليوبليانا را به سبب كوچكي و جلوه‌هاي پر زرق و برقش «جعبه جواهر» مي‌خوانند؛ لقبي كه با چند ساعت گشت زدن در شهر آن را تاييد خواهيد كرد. علاوه بر اينها شهري با بيش از قرن‌ها فراز و نشيب تاريخي و  آثار به جاي مانده از تمدن‌هاي گذشته اروپايي براي هر جهانگردي مي‌تواند هيجان‌انگيز باشد؛ تاريخي كه در موزه‌ها و آثار باستاني شهر تا حدود زيادي زنده است و جلوه‌گري مي‌كند. شهري كه در حد فاصل كوه‌هاي آلپ و مناطق در حال تجزيه دولوميت قرار دارد و جاده‌هاي سرسبز و كوچه‌هاي باريك آن تركيبي عالي از زندگي روستايي و مدرن را در كنار هم پيش چشم‌تان مي‌گذارد بدون شك در فهرست شهرهاي عاشقانه دنيا هم خودنمايي مي‌كند. ليوبليانا كاملا يك شهر جوان و صميمي است.
 
در هر گوشه شهر كه نياز به كمك داشته باشيد فقط كافي است كه از يك عابر سوال كنيد. صداي موسيقي شاد و آرامش بخش از هر خانه‌اي در ليوبليانا به گوش مي‌رسد. مردم در اين شهر به كيفيت زندگي اعتقاد دارند و انگار رودخانه مركزي اين نشاط را با خود در سراسر شهر پخش مي‌كند. اگر دنبال يك شهر آرامش بخش با تاريخ غني هستيد ليوبليانا را در صدر فهرست گردشگري خود قرار دهيد.